TDK'ya 'Müsait' tepkisi

Sosyal medyada kadınlar başta olmak üzere çok sayıda kişi, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) müsait kelimesini 'kolayca flört edebilen (kadın)' olarak tanımlamasına tepki gösterdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türk Dil Kurumu'nun internet sitesinde 'müsait' kelimesinin karşılığında, 'kolayca flört edebilen (kadın)' ifadesinin yer alması, sosyal medyada büyük tepki uyandırdı.

Konuyla ilgili Change.org üzerinde başlatılan imza kampanyasında ise şöyle denildi:

"Türk Dil Kurumu'nun bu ifadesinde "kadın" vurgusu yapması cinsiyetçi bir tutumdur. Zira flört etmek kişilerin karşılıklı olarak yaptıkları bir eylemdir ve hem erkek hem de kadın flört etmeye hazır, kolay flört edebilen karakterlere sahip olabilirler. Türk Dil Kurumu bu açıklamaya parantez içerisinde eklediği kadın ifadesiyle cinsiyetçi bir tutum sergilemekte ve kadına yönelik şiddet ve negatif ayrımcılığın temel nedeni olan ataerkiliteye hizmet etmektedir. Türk Dil Kurumu yetkililerinin bu yanlışı kasıtlı olarak yapmadıklarını düşünmek istesek dahi ortada göz göre göre yapılmış ciddi bir hata vardır. Kadınlar olarak, kurum yetkililerinin söz konusu açıklamadaki kadın ifadesini silmelerini istiyor, sesimizi duyurmak için hem kadınlardan hem de erkeklerden destek bekliyoruz."

Etiketler