12 °C

Telekom'un sabit hat ücretlerine önerge

Önergede, Türk Telekom'un, 18 milyon aboneden aldığı sabit hat ücretinin yıllık tutarının 2 milyar 408 milyon 400 bin YTL olduğu ileri sürüldü

Telekom'un sabit hat ücretlerine önerge

 

ANKARA - CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a, "Türk Telekom'un 2 yıllık sabit hat ücreti geliri, özelleştirme gelirine eşit değil mi?" diye sordu.

Baytok, Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Türk Telekom'un, 18 milyon aboneden aldığı sabit hat ücretinin yıllık tutarının 2 milyar 408 milyon 400 bin YTL olduğunu ileri sürdü. "Türk Telekom'un 2 yıllık sabit hat ücreti geliri, özelleştirme gelirine eşit değil mi?" diye soran Baytok, şunları kaydetti:

"Türk Telekom'un 25 yıllık imtiyaz hakkı devri sözleşmesinde sabit hat ücreti alınıp alınmayacağı neden belirtilmemiştir? Sözleşmede çok önemli bu temel konunun yer almaması için siyasi iktidarın kamu görevlilerine bir telkini olmuş mudur? Türk Telekom'u alan yabancı ortaklık yıllık ne tutarda yatırım yapmayı taahhüt etmiştir? Sabit hat ücreti, bu yatırımları finanse etmek için mi alınmaktadır? Eğer sabit ücret yeni yatırımları finanse etmek için alınıyorsa, bu Türk halkının sırtından yabancılara kaynak aktarmak sonucunu doğurmaz mı? Türk Telekom'un 2 yıllık sabit ücret gelirine eşit bir tutara özelleştirilmesi sonucunda ortaya çıkan kamu zararı nedir?"

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, hükümetin, işsizlikle ilgili kalıcı ve gerçekçi çözüm önerilerini sordu. Ekici, 2007-2008 yıllarındaki işsiz sayısı ile kapanan iş yeri sayısının açıklanmasını talep etti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.