18 °C

Terör saldırılarında 81 günlük bilanço

Terör örgütü PKK'ya yönelik 22 Temmuz'dan bu yana gerçekleştirilen operasyonlarda bin 337 terörist etkisiz hale getirildi

Terör saldırılarında 81 günlük bilanço

Güvenlik güçleri, terör örgütlerinin Türkiye'nin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılarına operasyonlarla karşılık verdi; terör örgütü PKK'ya yönelik 22 Temmuz'dan bu yana gerçekleştirilen operasyonlarda bin 337 terörist etkisiz hale getirildi.

KCK'nın temmuzda "barajlar ve baraj inşasında kullanılan araçların hedef alınacağını" açıklamasının ardından, terör örgütü PKK ile gençlik yapılanması YDG-H ve terör örgütü DHKP-C, başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olmak üzere ülke genelinde barış ve huzur ortamını bozmayı hedefleyen eylemlerine devam ediyor.

Derlenilen bilgilere göre, son 81 gündeki (7 Temmuz-24 Eylül) terör saldırılarında 129 güvenlik görevlisi (asker, polis ve korucu) şehit oldu, biri İran uyruklu 30 kişi hayatını kaybetti, 3'ü İran uyruklu 391 kişi yaralandı.

Çoğunluğu tırlardan oluşan 270 araç teröristlerce ateşe verildi. Bu süreçteki çatışmalarda 149 terörist etkisiz hale getirildi, 25'i yaralı 110 terörist yakalandı.

Büyük bölümü PKK ve gençlik yapılanması YDG-H'ye olmak üzere, terör örgütlerine yönelik pek çok ilde 24 Temmuz'dan bu yana gerçekleştirilen operasyonlarda, 2 bin 632 kişi gözaltına alındı, bunlardan 748'ü tutuklandı.

TSK'nın operasyonları

Güvenlik güçlerinin 22 Temmuz'dan bu yana terör örgütü PKK'ya yönelik yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği operasyonlarda, bin 337 terörist etkisiz hale getirildi.

Hava operasyonlarının yanı sıra güvenlik güçleri, tank ve top atışlarıyla terör örgütü mensuplarına büyük zayiat verdirdi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sayfasında önemli yurt içi olaylara ilişkin bilgi verildi. Buna göre, Bingöl-Elazığ karayolunu kesen bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik düzenlenen operasyonda, 4 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonda, 4 kaleşnikof piyade tüfeği, 1 keskin nişancı tüfeği, 3 el bombası, 1 RPG-7 roketatar ve çok sayıda muhtelif mühimmat ele geçirildi.

Ağrı bölgesinde icra edilen hava destekli operasyonda da bölücü terör örgütü mensubu 3 terörist etkisiz hale getirildi. 4 kaleşnikof piyade tüfeği ve 1 büyük telsiz ele geçirildi.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde ise bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce yapılan saldırıda, Dağlıca köyündeki bazı evlerde maddi hasar oluştu.

Türk jetlerinin 15 ve 16 Eylül'de düzenlediği operasyonlarda, insansız hava araçlarından elde edilen bilgiler doğrultusunda, Irak'ın kuzeyinde PKK'ya ait barınak ve lojistik deposunu bombaladı. Operasyonlarda, 30 kişilik terörist grup etkisiz hale getirildi, lojistik depodaki arazi araçları, ağır ve hafif silahlar, bunlara ait yüklü miktardaki mühimmat ile civardaki silah mevzilerinin tamamı imha edildi.

Son 24 saatte yaşananlar

Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, Bingöl'de teröristlerle güvenlik güçleri arasındaki çatışmanın ardından, yapılan çalışmada ölü ele geçirilen terörist sayısının 2'den 4'e yükseldiğini belirterek, "6-8 Ekim'de Bingöl Emniyet Müdürü Atalay Ürker'e yönelik, 2 emniyet mensubunun şehit edildiği saldırıyı gerçekleştiren grup ölü ele geçirildi" dedi.

Yüksekova'da bir terörist teslim oldu. Hakkari Valiliğinden yapılan açıklamada, bölücü terör örgütünün faaliyet gösterdiği kırsal alandan kaçan bir erkek örgüt üyesinin güvenlik güçlerine teslim olduğu duyuruldu. 

Teröristin, 1 adet AK-47 kaleşnikof marka silah, 4 adet AK-47 kaleşnikof marka silaha ait şarjör, 146 adet AK-47 kaleşnikof marka silaha ait mermi ve 1 adet el bombası ile Yüksekova'ya bağlı Büyükçiftlik Jandarma Karakol Komutanlığına teslim olduğu, teröristle ilgili adli makamlarca soruşturma başlatıldığı kaydedildi.      

Şırnak'ta 2 asker şehit oldu

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde, bölücü terör örgütü mensuplarınca güvenlik güçlerine düzenlenen saldırıda 2 asker şehit oldu, 8 asker ve bir geçici köy korucusu yaralandı. Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, saldırının ardından insansız hava aracı, hava kuvvetleri ve helikopter destekli düzenlenen operasyonda, 34 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, 12 Eylül'de terör örgütü PKK mensuplarınca rögar içine yerleştirilmiş düzeneğin patlatılması sonucu ağır yaralanan ve Ankara'da tedavi gördüğü GATA'da şehit olan özel harekatçı polis memuru Ahmet Unkun'un cenazesi, memleketi Kahramanmaraş'ta toprağa verildi.

Mardin'de terör saldırısı

Mardin'in Nusaybin ilçesindeki Gürin Jandarma Karakolu'na terör örgütü PKK mensuplarınca roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Askerlerin karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Yaklaşık bir saat süren çatışma sonrası teröristler, asker takviyesi yapılan bölgeden kaçtı.

Şanlıurfa'daki terör saldırıları

AK Parti Eyyübiye İlçe Başkanlığına düzenlenen bombalı saldırı ve Balıklıgöl Devlet Hastanesinin acil servisinde görevli 2 polis memurunun şehit edildiği terör saldırılarına ilişkin gözaltına alınan 5 kişiden 4'ü "terör örgütüne üye olmak ve  görevli polis memurlarını ateşli silahla öldürmek" suçundan tutuklandı. Bir zanlı ise adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında gözaltı listesinde bulunduğu öğrenilen firari HDP Eyübiyye İlçe Başkanı H.D'yi yakalama çalışmaları ise sürüyor.

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.