15 °C

TMMOB eylemine polis müdahalesi

TMMOB, birliğin yapısına yönelik değişiklikler de içeren torba yasa tasarısını, Kızılay Meydanı'nda protesto etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yürümek isteyen gruba izin vermeyen polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti

TMMOB eylemine polis müdahalesi

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), birliğin yapısına yönelik değişiklikler de içeren torba yasa tasarısını, Kızılay Meydanı'nda protesto etti. TMMOB üyelerinden oluşan grup, Kızılay'da toplandıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yürümek istedi. Bakanlığa yürüyüşe izin vermeyen polis, gruba biber gazı sıkarak, müdahale etti. Milli Müdafaa Caddesi girişinde toplanan grup, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı'nın yaptığı açıklamanın ardından dağıldı. Grubun dağılışı sırasında da polisle kısa süreli gerginlik yaşandı.

'Bu yasa çıkarsa ormanlar, dereler, kıyılar...'

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, TMMOB üyelerine, yaya yolunu kapattıkları gerekçesi ile polis tarafından yapılan biber gazlı müdahaleyi kınadı. TMMOB'dan  yapılan yazılı açıklamada ise;

"TMMOB Yasası'nı değiştiren torba yasa taslağıyla ilgili TMMOB görüşünün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na iletileceği bugün, 12.30'da Ankara Kızılay'da Güvenpark'ta buluşarak basın açıklaması yapmak isteyen TMMOB üye ve yöneticilerine polis gaz ve copla saldırdı.

Türkiye'nin dört bir tarafından Ankara'ya gelen TMMOB ve bağlı Odaların yönetim, onur, denetleme kurulları üyeleri ve dostlarımız bugün 12.30'dan itibaren Güvenpark'ta toplanmaya başladı. TMMOB'nin basın açıklaması yapmasına izin vermek istemeyen polis kitleye gaz sıkarak ve coplarla saldırdı.

Ancak TMMOB örgütlülüğü direndi ve basın açıklaması yapıldı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı yaptığı açıklamada, "TMMOB'nin üyelerinden, halkından ve bilimsel çalışmalarından aldığı güçle, ülkenin sömürülmesine, derelerin, ormanların, parkların yağmalanmasına ve AKP diktatörlüğüne karşı, kamusal alanları korumaya, halkın çıkarlarını savunmaya ve bu doğrultuda mücadele etmeye, direnmeye devam edeceğini belirtti. "Bu yasa çıkarsa ormanlar, dereler, kıyılar, kentler kaybeder diyen Soğancı, AKP'nin TMMOB'ye bu rant talanına karşı çıktığı için saldırdığını ifade etti.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak, polisin bu saldırgan ve antidemokratik tutumunu kınıyoruz. Bu vesileyle bir kez daha belirtiriz, AKP iktidarının faşist saldırıları ve yaptığı mevzuat düzenlemeleri, Odalarımız ve Birliğimiz TMMOB'nin, AKP piyasacılığına, gericiliğine, rant talanına ve faşizmine karşı mücadelesini engelleyemeyecektir" ifadeleri yer aldı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.