TMSF'ye devredilen şirket sayısı 500'e dayandı

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, bugüne kadar 500'e yakın şirket TMSF'ye devredildi. Söz konusu şirketlerin aktif büyüklüğü 30 milyar lira...

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'a (TMSF) aralarında Boydak, Koza İpek, Naksan, Dumankaya, Alfemo ve Kadıoğlu Grubu'na bağlı şirketlerin de bulunduğu devredilen şirket sayısı 500'e yaklaştı.

FETÖ'ye "himmet" adı altında finansal destek sağladıkları iddiasıyla bazı iş adamlarının da aralarında bulunduğu şüphelilere yönelik yürütülen soruşturmalar devam ederken, sahipleri ya da yöneticileri gözaltına alınıp tutuklanan bazı şirketlerin, ilgili mahkemelerin kararı doğrultusunda eylül ayından itibaren TMSF'ye devredilmesine başlandı.

Soruşturma kapsamında bugüne kadar aralarında Boydak, Koza İpek, Naksan, Dumankaya, Alfemo, Yavaşçalar ve Kadıoğlu Grubu'na bağlı şirketlerin de bulunduğu Türkiye'nin dört bir yanında 500'e yakın şirket Fon'a devredildi.

Fon'a devredilen şirketlerin büyük bir bölümünü KOBİ'ler oluşturuyor. Yaklaşık 500 şirketin aktif büyüklüğü 30 milyar liraya, öz kaynakları ise 15 milyar liraya dayandı. Ciroları 10 milyar lirayı aşan söz konusu şirketlerde, ilçe nüfuslarına tekabül eden büyüklükte, yaklaşık 30 bin kişi istihdam ediliyor.

TMSF'ye devredilenlerin en büyüğü Boydak

Fon'a devredilen 30 şirketiyle Boydak Grubu, aktif büyüklük, ciro, öz kaynak ve çalışan sayısı bakımından ilk sırada yer alıyor. Boydak Grubu'nun 7,8 milyar lira aktif büyüklüğü, 3,8 milyar lira cirosu, 5,8 milyar lira öz kaynağı ve yaklaşık 13 bin çalışanı bulunuyor.

Boydak'ın ardından ikinci sırada yer alan Naksan, en fazla şirkete sahip grup oldu. 6,8 milyar lira aktif büyüklüğü, 1,2 milyar lira cirosu, 1,3 milyar lira öz kaynağı ve yaklaşık 3 bin 800 çalışanı bulunan Naksan Grubu'nun 51 şirketi Fon'a devredildi.

Naksan'ı aktif büyüklük, ciro ve öz kaynak büyüklüğünde Koza İpek ve Dumankaya takip ediyor.

Çok sayıda şirketiyle TMSF'ye devredilen Kaynak Holding ile ilgili çalışmanın henüz tamamlanmadığı öğrenilirken, yüzlerce FETÖ'cü şirketin daha gelecek dönemde Fon'a devredilmesi bekleniyor.

"TMSF'ye devredilmezse batar" iddiaları

Sahipleri tutuklu ya da firarda olduğu, mal varlıklarına tedbir, banka hesaplarına bloke konulduğu için "TMSF'ye devredilmemesi halinde söz konusu şirketlerin faaliyetlerine devam edemeyip batacağı" iddia edilirken, Fon'un, banka hesaplarındaki blokeleri kaldırarak şirketlerin faaliyetlerine devam etmesini sağladığı, bu durumun şirketlerle iş yapmaktan çekinen bankalar ve tedarikçiler için güven unsuru olduğu ifade ediliyor.

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi nedeniyle çok sayıda iş kolunda faaliyet gösteren holdingleri ve farklı sektörlerde yer alan şirketleri yönetir hale gelen TMSF'de, devirlerle birlikte çoğu Fon çalışanının mesaisinin de arttığı belirtiliyor.

TMSF'ye devredilenler arasında faal olan şirketler satışa hazırlanırken, satışlara 2017'de başlanması bekleniyor. Faaliyette olmayan ya da bilançosu kötü olan şirketler ise tasfiye edilecek.

Hastane, okul ve medya şirketi taşınmazların satışı 

Bu arada, Maliye Bakanlığına devredilen hastane, okul ve medya şirketi taşınmazlarının satışını da TMSF'nin yapması bekleniyor.

Satılan şirketlerden elde edilecek gelir, şirket sahibi ya da yöneticisi hakkında açılan dava sonuçlanıncaya kadar bir hesapta muhafaza edilecek.

Mahkemenin şirket sahibini hem suçlu bulması hem de şirket için müsadere kararı vermesi durumunda satıştan elde edilen gelir Hazine'ye aktarılacak, suçsuz bulunması durumunda da şirket sahibine iade edilecek.

Bu konularda ilginizi çekebilir