7 °C

Torunlar, 1 milyar lira yatırım planlıyor

Aziz Torun, 2011 yılını yatırım yılı ilan ettiklerini belirterek 2014'e kadar 1 milyar lira civarında yatırım öngördüklerini belirtti.

Torunlar, 1 milyar lira yatırım planlıyor

İSTANBUL - Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, 2011 yılını yatırım yılı ilan ettiklerini belirterek 2014'e kadar 1 milyar lira civarında yatırım öngördüklerini belirtti.

Torunlar GYO'nun 2011 yılı yarıyıl değerlendirme sonuçları, Aziz Torun, Torunlar GYO Üst Finansal Yöneticisi (CFO) İsmail Kazanç'ın katıldığı basın toplantısıyla açıklandı.

SPK tarafından yayımlanan finansal raporlama standartlarına uygun olarak hazırlanan konsolide finansal tablolara göre Torunlar GYO, 2011'in ilk yarısını 2,62 milyar TL brüt aktif değeri ve 3,38 milyar TL portföy değeri ile kapattı.

Şirketin 30 Haziran 2011 tarihi itibariyle piyasa değeri 1,4 milyar TL oldu. Satış gelirlerini bir önceki yıla göre yüzde 66,8 oranında artırarak yılın ilk yarısında 83 milyon 142 bin TL satış geliri elde eden Torunlar GYO'nun 2011 yılının ilk yarısında vergi, amortisman ve faiz öncesi karı da (VAFÖK/EBITDA) bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 54,3'lük artışla 44 milyon 594 bin TL olarak gerçekleşti.

Şirket, kira gelirlerini yüzde 110,8'lik artışla 51 milyon 519 bin TL, konut gelirlerini ise yüzde 11,5'lik artış ile 23 milyon 710 bin TL olarak açıkladı.

2011 sonunda 100 milyon TL olarak tahmin edilen faaliyet karının, inşası devam eden projelerin 2014 yılında tamamlanmasıyla birlikte 545 milyon TL seviyesine ulaşmasının hedeflendiği belirtildi.

Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, yaptığı değerlendirmede, "2011 yılını yatırım yılı ilan ettik ve 2014'e kadar 1 milyar TL civarında yatırım öngörüyoruz" dedi. Torun, yılın ilk 6 ayında bu yatırımlara hızla başlayarak sürdürdüklerini söyledi.

Dairelerin yüzde 78'ini, ofislerin de yüzde 30'unu sattık

En önemli projelerinin Türkiye'nin en büyük karma projelerinden biri olan Mall of İstanbul olduğunu belirten Torun, Londra'da ödül alan bu projenin inşaatı ile satışlarının başladığını, dairelerin yüzde 78'ini, ofislerin de yüzde 30'unu sattıklarını açıkladı. 

Torun, ikinci önemli projeleri Ali Sami Yen'de imarla ilgili yürütmeyi durdurma kararının kaldırıldığını belirterek, "Artık ruhsatımızı alıp inşaata başlamamız için engel kalmadı. Ruhsat işlemleri devam ediyor. Kasım ayı içinde bu projeye de başlayacağız" dedi.

Aziz Torun, Zincirlikuyu'da prestij projesi olarak yaptıkları Torun Tower projesinin de ruhsat aşamasında olduğunu ve ekim ayında başlamasını planladıklarını ifade etti.

Torun, Maltepe'de yeni bir arsayı gelecek yıl başlayacakları bir konut projesi için portföylerine kattıklarını söyledi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.