TSK: Afrin bölgesi tamamen kontrol altında

Türk Silahlı Kuvvetleri, "Afrin bölgesi tamamen kontrol altında" açıklamasını yaptı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), hudutlar ile bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensuplarını etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak için, 20 Ocak Cumartesi günü saat 17.00'de başlatılan "Zeytin Dalı Harekatı" sürüyor.

Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin terörle mücadeleye yönelik kararlarıyla, BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde devam eden harekatta, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı gösteriliyor.

Bir haftada 91 terörist etkisiz hale getirildiBir haftada 91 terörist etkisiz hale getirildi

Genelkurmay Başkanlığından yapılan bilgilendirmeye göre, harekat kapsamında Afrin bölgesinde kontrol tamamen sağlandı. Halkın güvenle evlerine dönüşünü sağlamak için gerekli önlemlerin alınmasına ilişkin çalışmalar devam ediyor. 

Öte yandan bölgede etkisiz hale getirilen terörist sayısının  3773 olduğu da açıklandı.

Bu kapsamda TSK unsurları bölgede el yapımı patlayıcı ve mayın arama tarama çalışmalarını sürdürüyor. 

"Tek başlarına böyle bir şey yapmalarının imkanı yok"

Öte yandan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar YÖK'ün Türkiye ve Güvenlik Konferans'ındaki konuşmasında Afrin'de bulunan yer altı yapılarıyla alakalı yaptığı değerlendirmede, "Bu koruganlar teröristlerin yapacağı iş değil. Bir devlet aklı olmadan, bir mühendislik hizmeti olmadan, bir projelendirme olmadan bunların tek başlarına böyle bir şey yapmalarının imkan ve ihtimali yok" ifadelerini kullandı.

Bu konularda ilginizi çekebilir