5 °C

TSK'dan 'operasyon' açıklaması

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, bölgede yürütülen operasyonların kamu güvenliği tesis edilinceye kadar azim ve kararlılıkla sürdürüleceği bildirildi.

TSK'dan 'operasyon' açıklaması

Şırnak'ın sokağa çıkma yasağı bulunan Cizre ve Silopi ilçelerinde, güvenlik güçleri hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için düzenlenen ve 10 bin güvenlik görevlisinin katıldığı operasyonlar devam ederken, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar bugün Şırnak'a geldi. 

Orgeneral Hulusi Akar, yanında Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, 2'inci Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti ile birlikte helikopterle Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'na indi. Komutanların gelişinde bulundukları helikopterlere Kobra helikopterler de eşlik etti.

Şehit cenazesine katıldılar

Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'na gelen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ve beraberindeki komutanları Şırnak Valisi Ali İhsan Su, Tümen Komutanı Tümgeneral Abdullah Baysar karşıladı. Komutanlar burada dün Cizre İlçesi'nde şehit olan jandarma uzman çavuş Serkan Has için düzenlenen cenaze törenine katıldı. Törenin ardından şehit Has'ın cenazesi memleketi Osmaniye'ye gönderildi.

Törenin ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Cizre ve Silopi'de yürütülen operasyonlar hakkında brifing aldı. Orgeneral Akar ve yanındaki komutanlar daha sonra bölgedeki birliklerde denetlemelerde bulundu.

'Operasyonlar kamu güvenliği tesis edilinceye kadar sürecek'

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, bölgede yürütülen operasyonların kamu güvenliği tesis edilinceye kadar azim ve kararlılıkla sürdürüleceği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığından, bölücü terör örgütüne yönelik operasyonlarda önceliğin güvenlik güçleri ve bölgedeki sivil halkın can güvenliğinin sağlanması olduğu belirtilerek, bölgede yürütülen operasyonların, Türk Silahlı Kuvvetleri, jandarma ve emniyet mensuplarının büyük kahramanlık ve fedakarlık içeren gayretleriyle kamu güvenliği tesis edilinceye kadar azim ve kararlılıkla sürdürüleceği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığından Anadolu Ajansına yapılan açıklamada, bölücü terör örgütüne yönelik operasyonlara ilişkin bilgi verildi.

Meskun mahallerde yuvalanan bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirerek kamu düzeni ve güvenliğini tesis etmek, sivil halkın normal yaşam şartlarına geçişini sağlamak amacıyla 15 Aralık'ta tüm güvenlik güçlerinin katılımıyla müşterek bir harekatın başlatıldığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Harekatı yerinde incelemek üzere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar beraberinde kuvvet komutanları ve Jandarma Genel Komutanı, Cizre ve Silopi ilçelerinde operasyon icra eden güvenlik güçlerine denetlemede bulunmaktadır. Operasyon icrası esnasında öncelik, güvenlik güçlerimizin ve bölgede yaşayan sivil halkın can güvenliğinin sağlanmasıdır. Bölgede yürütülen operasyonlar, Türk Silahlı Kuvvetleri, jandarma ve emniyet mensuplarımızın büyük kahramanlık ve fedakarlık içeren gayretleriyle kamu güvenliği tesis edilinceye kadar azim ve kararlılıkla sürdürülecektir." (AA,DHA)

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.