10 °C

TTK'nın yeni Başkanı Prof. Dr. Ali Birinci

Yusuf Halaçoğlu'nun yerine getirilen Birinci, Polis Akademisi'nde öğretim üyesi

TTK'nın yeni Başkanı Prof. Dr. Ali Birinci

 

ANKARA - Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanlığına, Polis Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Birinci getirildi.

Yusuf Halaçoğlu'nun görevden alınmasıyla boşalan TTK başkanlığına getirilen Birinci'nin atanmasına ilişkin üçlü kararname, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

1 Şubat 1949 tarihinde doğan Ali Birinci, Ankara Polis Kolejini bitirdi. Polis Enstitüsü 1. sınıfından ayrılarak A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne devam eden Birinci, İktisat ve Maliye Bölümünden mezun oldu (1973). Birinci, yüksek lisans ve doktora derecelerini ise Yeniçağ Osamnlı Tarihi üzerine çalışmalar yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nden aldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nde (1973 - 1976), Cumhuriyet Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi (Sivas) Tarih Bölümü'nde çalıştı (1976 - 1988) . 30 Haziran 1988'de Polis Akademisi'nde göreve başladı. 18 Haziran1986' da, Hürriyet ve İtilaf Fırkası başlıklı doktorasını veren Birinci, 1993' de doçent, 2000' de Yakınçağ Tarihi profesörü oldu. 3 Ekim 1989-25 Eylül 1990 arasında Fransa’da Paris’te mesleki çalışmalarda bulunan Ali Birinci, 25 Eylül 2002-28 Temmuz 2004 devresinde Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde ders verdi ve Üniversitenin dergisi Sosyal Bilimler’i dokuz sayı çıkardı ve bu arada Kırgızca ve Rusça kurslarına devam etti.

Ali Birinci yazı hayatı 1968 senesinde şiirle başladı ve ilk şiiri o zaman Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde bulunan öğrenci derneklerinden Hür Düşünce Kulübü ‘nün yayın organı Milli Düşünce dergisinde ( Ocak 1968) çıktı. Daha sonra Fikir ve Sanatta Hareket dergisinde ilk denemeleri ve diğer şiirleri basıldı. Doktora tezini verdikten ( 18 Haziran 1986) sonra özellikle Tarih ve Toplum, Dergah, Yeni Türkiye, Polemik, Türk Yurdu ve Kebikeç ile Müteferrika dergilerinde yakın devrin siyasi hayatı, tarihi şahsiyetleri ve yazarları hakkında yazılar yazdı. Bu yazılarının 1999 senesi sonuna kadar neşredilmiş olanları Dergah yayınları tarafından üç cilt halinde bastırıldı. Bu arada başka yazarların eserlerinden yirmi kadarını baskıya hazırladı.

Profesör Dr. Birinci'nin, basılmış çok sayıda şiir, kitap ve makalesi bulunuyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap