10 °C

TÜBİTAK: Başbakan'ın ses kayıtları montaj

TÜBİTAK, Başbakan Erdoğan'ın, oğlu Bilal Erdoğan ile yaptığı iddiasıyla internetten yayınlanan ses kayıtlarının montaj olduğunu bildirdi

TÜBİTAK: Başbakan'ın ses kayıtları montaj

ANKARA - Başbakan Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kaydı hakkındaki TÜBİTAK raporu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Erdoğan'a ait olduğu söylenen ses kaydının montaj olduğu kaydedilen raporda, "Konuşma bütünlüğünü sağlamak için kelimelerin dahi parça hecelerden oluşturularak, istenen yeni kelimenin türetilerek ortaya çıkarıldığı ilginç bir uygulama ortaya konmuştur" ifadeleri yer aldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Durak Çetin, soruşturma kapsamında ses kaydıyla ilgili bilirkişi raporu istedi.

Başbakan Erdoğan'ın, oğlu Bilal Erdoğan ile yaptığı iddia edilen görüşmelerin internette yayınlanmasına ilişkin soruşturma kapsamında TÜBİTAK uzmanlarınca hazırlanan bilirkişi raporu, Çetin'e gönderildi.

Raporun sonuç kısmında, ses kaydının Youtube'dan indirilerek, "yaygın olarak bulunabilen yazılımlarla incelendiği" belirtilerek, şunlar kaydedildi:

 "Çok sayıda farklı kayıttan yararlanılarak oluşturulmuş bir montaj" 

"Yapılan spektrum incelemesi sırasında tespit edilen, kaydın içinde gözlemlenen çok sayıda 'çıkıntı' bu kaydın çok sayıda farklı kayıttan yararlanılarak oluşturulmuş bir montaj olduğunu ortaya koymaktadır.

Montajda dikkat çeken bir husus, konuşma bütünlüğünü sağlamak için sadece tüm kelimelerden oluşan bir montajdan farklı olarak, kelimelerin dahi parça hecelerden oluşturularak, istenen yeni kelimenin türetilerek ortaya çıkarıldığı ilginç bir uygulama ortaya konmuştur.

Bu montajın ortaya koyduğu diğer önemli bir husus, montajı gerçekleştirenlerin elinde Sayın Başbakan'a ve ailesine ait geniş bir konuşma havuzu (gerek telefon dinlemelerinden elde edilmiş veya gerekse diğer yöntemlerle legal/illegal yollarla elde edilmiş) bulunduğudur."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.