13 °C

TÜRGEV'den Kılıçdaroğlu'na 100 bin liralık tazminat davası

TÜRGEV, CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkında, 23 Haziran'daki grup toplantısında yaptığı konuşma nedeniyle, 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı ve hakkında ceza soruşturması başlatmak üzere suç duyurusunda bulundu

TÜRGEV'den Kılıçdaroğlu'na 100 bin liralık tazminat davası

İSTANBUL - Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), grup toplantısında eleştirilerde bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 100 bin TL'lik tazminat davası açtıklarını duyurdu.

TÜRGEV'in internet sitesinde paylaşılan basın açıklamasında, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 23 Haziran'daki grup toplantısında vakfın itibar, onur, şeref ve saygınlığına tahkir niteliğinde, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyecek hakaret ve karalamalar içerdiği ifade edildi. 

Bir süredir sistemli ve düzenli olarak vakfın siyasi propaganda malzemesi olarak kullanıldığının iddia edildiği açıklamada, Kılıçdaroğlu, TÜRGEV'i  “HEDEF” haline getirmekle suçladı.

Açıklamada şunlara değinildi:

Bu durum, Vakfımıza bağış yapan bağışçılarımızı, Vakıf çalışanlarımızı, yurtlarda kalan öğrencilerimizi de bu saldırının “HEDEFİ” haline getirerek, derinden rencide etmiş ve acımasız saldırılara maruz kalmalarına sebebiyet vermiştir.

Vakıf yönetimi olarak, Sayın Kılıçdaroğlu başta olmak üzere, Vakfımız hakkında gerçekliği ortaya çıkarılmamış, herhangi bir belge ve delile dayanmayan faraziyelerle, “olumsuz algı yaratma” kastıyla hareket eden, gerçek dışı beyan ve açıklamalarda bulunan kişi ve kurumlar hakkında yasal haklarımızı sonuna kadar kullanma kararı almış bulunmaktayız. 

Bu karar doğrultusunda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, 23.06.2014 tarihli Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşma nedeniyle, 100 bin TL (100.000 TL) manevi tazminat davası açılmıştır. Ayrıca bu açıklamaları nedeniyle, hakkında ceza soruşturması başlatmak üzere suç duyurusunda bulunmuştur.

İddialara açıklık getirildi

1.  Vakıf “bir kişinin, belirli bir hizmetin yerine getirilmesi ya da başkalarının yarar­lanması için malını, parasını ya da mülkünü bağışlaya­rak oluşturmuş olduğu kuruluş” tur. Vakıfların kuruluş amaçları toplumsal dayanışma ve yardımlaşmadır, yöneticilerine ya da kurucularına para kazandırmak değildir, bu yasal olarak da zaten mümkün değildir.
 
2.  TÜRGEV de yukarıda açıkça ne anlama geldiği belirtildiği üzere tüzel kişiliği olan ve eğitim alanında yardım faaliyetlerini amaç edinen, bağışlarla ve bağışları değerlendirmek suretiyle elde ettiği gelirleri, yine kuruluş amacı doğrultusunda yardım faaliyetlerinde değerlendiren, yöneticilerine ya da kurucularına para kazandırma amacı gütmeyen, tamamen gönüllülük ve yardım esaslarına dayanılarak kurulmuş ve bu kuruluş esaslarına göre faaliyet gösteren bir vakıftır.
 
3. Her vakıf gibi Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı, kayıtlarıyla bağışlarıyla alabildiğine şeffaf, her yıl gelir ve gider hareketlerini düzenleyen bilançolarını yetkili kuruma bildiren, amacı eğitim alanında toplumsal yardım olan bir kuruluştur.
 
4. İddialara konu edilen bağış, Vakıf kayıtlarında tüm belgeleriyle, açık ve şeffafça kayıt altına alınmış bir bağıştır. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne sunulan gelir/gider tablolarında yer almaktadır. Öte yandan bağışa “rüşvet denmesi” tüm yardım dernekleri ve vakıflarını zan altına alan bir yaklaşım olduğu da aşikardır.
 
5. Sayın Başbakan’ın çocukları hiçbir zaman Vakfın kurucusu olmamışlardır. Sayın Bilal Erdoğan Vakfın kurucusu değildir. Vakıf 1996 yılında kurulmuştur, Sayın Bilal Erdoğan ise 2011 yılında Vakıf Yönetim Kurulu”na girmiştir,
 
6. Vergiden muaf tutulmak TÜRGEV için bir imtiyaz değildir, 2002-2014 yılları arasında vergi muafiyeti tanınmış 60 tane vakıf vardır.
 
Vakfımızın, bu ve benzer karalama kampanyaları, iftira ve iddialarla gündeme gelmesi, politika aracı olarak kullanılmasından derin üzüntü duymaktayız.
Değerli kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.