31 °C

Turhan Selçuk, toprağa verildi

Karikatüristin cenazesi, Hacıbektaş'taki tören sonrasında defnedildi

Turhan Selçuk, toprağa verildi

 

NEVŞEHİR - İstanbul'da 88 yaşında vefat eden karikatürist Turhan Selçuk'un cenazesi, vasiyeti üzerine, Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde toprağa verildi.

Turhan Selçuk için öğle saatlerinde ilçedeki Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi.

Selçuk'un Türk bayrağına sarılı cenazesi başında yapılan törene Selçuk'un eşi Nurhan ve kızı Aslı ile yakınlarının yanı sıra  Türkiye Değişim Hareketi lideri Mustafa Sarıgül, eski turizm ve tanıtma bakanı Alev Coşkun, Milli Güvenlik Kurulu Eski Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Tuncer Kılıç, eski TBMM Başkanvekili Uluç Gürkan, DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, Nevşehir Garnizon Komutanı Jandarma Albay Turgay Ara, Osman Aydın ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, 2005 yılında Turhan Selçuk'u Hacıbektaş'a davet ettiğinde Turan Selçuk adına Hacıbektaş etkinliklerinde sergi düzenlediklerini, o sergideki kendilerine hediye edilen 35 karikatürünü Selçuk'un defnedileceği Çilehane bölgesine yapmayı planladıkları İnsanlık Müzesi'nde sergileyeceklerini söyledi.

Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker de Selçuk'un bugüne kadar çizdiklerinden en ufak ödün vermediğini ifade etti.

Turhan Selçuk'un kızı Aslı ise "Onun bir parçasıyım ama içimden bir parça gitmiş gibi. Ama vasiyetin yerine geldi ve sen iyisin. Bu benim için çok önemli. Sen benim Abdülcanbazımsın. Ben de senin canbaziyerin oluyorum. Sana veda etmiyorum çünkü buraya sık sık gelip seni yalnız bırakmayacağım" diye konuştu.

Alev Coşkun da Selçuk'un bugünün Türkiye'sinin zor koşullarında hala düşündüren, eğiten, yönlendiren karikatürlerini yapmakta olduğuna dikkati çekerek, "Selçuk'un geçen gün yayınladığı bir karikatür hiçbir zaman beynimin köşesinden çıkmayacak. Bir insan 'sus' işareti yapıyordu. Altında ise 'Sus demokrasi var' diyordu" dedi.

Selçuk'un cenazesi, törenin ardından, ilçedeki Mahsuni Şerif'in mezarı ile Aşık Veysel, Pir Sultan Abdal ve Yunus Emre'nin heykellerinin bulunduğu Çilehane bölgesine götürüldü.

Cenaze, Çilehane bölgesinde, Alevi geleneklerine göre "hak meydanı görevinin yerine getirilmesi, canın sırlanması, toprağa verilmesi" töreni yapıldıktan sonra toprağa verildi.

Turhan Selçuk'un eşi Nurhan Selçuk mezardan toprak aldı. Nurhan Selçuk'un gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap