Turizm gelirinde fazla bir azalma olmayacak'

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Dursun: Turist sayısı ve gelirinde fazla bir azalma olmayacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, Türkiye genelinde geçen yıla göre turist sayısı ve gelir azalışının çok fazla olmayacağının gözüktüğünü belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Nevşehir, Kayseri, Aksaray, Niğde, Kırşehir illerini kapsayan 'Kapadokya Turizm Çalıştayı', Nevşehir’deki bir otelde düzenlendi. Çalıştaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Çokçevik, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdür Vekili Fevzi Pamukçuoğlu, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve turizmciler katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Nevşehir ve çevre illerin oluşturduğu Kapadokya bölgesi’nin, turizm açısından ülkemizin ve dünyanın önemli turizm destinasyonlarından birisine sahip olduğunu dile getirdi. Peribacaları, yeraltı şehirleri, kiliseleri, açık hava müzeleri ile Kapadokya bölgesinin yerli ve yabancı turistin büyük ilgisini çektiğini dile getiren Vali Ceylan, "Bu çalıştayda bölgemiz için gerekli konuların tartışılarak çözüm yollarının bulunacağına inanıyorum" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun ise çalıştayda yaptığı konuşmada, Bakanlığı Ankara merkezli, dışarıya kapalı bir ortamdan çıkarıp paydaşlarıyla birlikte sorunları değerlendiren ve çözüm yollarını bulan bir yapıya kavuşturmak düşüncesiyle iller ve bölgeler bazında çalıştaylar yaptıklarını söyledi.

Bölgesel çalıştaylar kapsamında İstanbul, Antalya, İzmir, Çanakkale, Doğu Karadeniz, Kars ve Van merkezli Doğu Anadolu Bölgesel çalıştayı, Diyarbakır ve Tunceli’de geniş kapsamlı çalıştaylar yaptıklarını anlatan Dursun, "Bakanlık olarak turizm altyapısını incelerken aynı zamanda bizim temel sorumluluğumuz olan milli kültürü, oradaki yapısını, durumunu, tahribatına karşı alınacak önlemleri kendimize bir vazife olarak görüyoruz, bu olayın çok ciddi bir tarafı. Şehir ve insan başlıklı bir proje geliştirdik. Bu projeyi de turizm çalıştaylarında değerlendiriyoruz" diye konuştu. 

'Çok ciddi bir risk'

Turizmin milli gelire katkı sağlayan önemli bir sektör olduğuna dikkati çeken Dursun, "Bu sektörün aksaması, bu sektörün hızını kaybetmesi bile bizim açımızdan çok ciddi bir risk. Bunun farkındayız ve bu konuda çalışmalar içerisindeyiz" dedi.

Irak ve Suriye ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde olan gelişmeler ile özellikle Rusya ve Ukrayna’daki krizlerin Türkiye’yi etkilediğini ve etkilemeye de devam edeceğini kaydeden Dursun, "Bunun farkındayız ve sektörle birlikte aşmak için önemli çözümler üzerinde duruyoruz. Sıkıntılardan, beraber hareket ederek çıkmaya gayret gösteriyoruz" dedi. 

'Arap turistlerden çok olumlu bir geliş var'

Türkiye genelinde geçen yıla göre turist sayısı ve gelir azalışının çok fazla olmayacağının gözüktüğünü belirten Haluk Dursun, "Özellikle bizim için büyük bir potansiyel olan Rus turistlerde bir eksiye doğru gidiş var. Ama buna karşın Arap turistlerden çok olumlu bir geliş var. Bunu daha çok Doğu Karadeniz Bölgesi’nde görmekteyiz. Bunu diğer yörelere de aktarmak üzere bir politika çalışması yapıyoruz. Kapadokya bölgesi ise Uzakdoğu ülkeleri özellikle de Japonya’ya yönelik yapacağımız tanıtım çalışmalarıyla daha iyi bir duruma gelecek" dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir