Türk gençliği THK ile kanatlanıyor

Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Osman Yıldırım, ücretsiz havacılık kurslarını açmaya devam edeceklerini belirterek, "Bütün imkan ve kabiliyetimizle Türk halkına, vatanımıza, ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Son yıllarda sportif havacılık kurslarına ilgi giderek artıyor. Özellikle gençler planör kullanımından paraşütle atlamaya, model uçak yapımından yamaç paraşütü eğitimine havacılıkla ilgili birçok alanda THK tarafından ücretsiz olarak verilen kurslara katılıyor. 

AA muhabirine THK'nın havacılık eğitim faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, kurumun kuruluş amacının, havacılığı Türk halkının işi yapmak ve göklerdeki istikbali aramak olduğunu ifade ederek, THK'nın üniversitesiyle ve eğitim merkezleriyle bu amaç doğrultusunda faaliyette bulunduğunu dile getirdi. 

THK'nın mesleki eğitim dışındaki bütün kursları ücretsiz verdiğini ifade eden Yıldırım, "Kurumumuzun gelirleri halkımızın bağışladığı kurban derisi, fitre ve zekatlar ile bağışlardan oluşuyor. Türk Hava Kurumu da mevcut imkanlar ve buradan elde ettiği gelirlerle üniversitesini destekliyor, aynı zamanda da amatör havacılık faliyetlerinde ücretsiz olarak kurslar açıyor. Bunlar tamamen Türk Hava Kurumunun yapması gereken ve yaptığı işler" diye konuştu. 

Ücretli olarak yalnız "Dropzone" atlayışı yaptırdıklarını ifade eden Yıldırım, bunun sadece Türk vatandaşları için değil yurtdışından gelenler için de yaptırılan bir faaliyet olduğunu kaydetti. 

Yıldırım, şöyle devam etti: 

"Türk Hava Kurumu üniversitesiyle, yangın uçaklarıyla, ambulans helikopterleriyle, iş jetleriyle, organ ve hasta naklinde kullandığı uçaklarıyla, uçuş okullarıyla Türk halkına, vatanına, ülkemize hizmet etmeye devam ediyor. Bu hizmetlerden elde ettiği gelirleri de amatör havacılık faaliyetlerine ve üniversitesine kullanıyor." 

5 yılda 312 bin kursiyer 

THK tarafından 2008-2012 yılları arasında 312 bin 208 kursiyere ücretsiz eğitim verildi. Bu yılki kursiyer hedefi de 70 bin kişi olarak belirlenirken, kursiyerlerin model uçak eğitimine gösterdiği rağbet dikkat çekti. 

Etiketler
THK