2 °C

Türk mutfağı EXPO 2016'da

Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinin mutfak kültürü, EXPO 2016 sergi alanında oluşturulacak "Restoranlar Sokağı"nda buluşturulacak

Türk mutfağı EXPO 2016'da

Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinin mutfak kültürü, EXPO 2016 Antalya sergi alanında oluşturulacak "Restoranlar Sokağı"nda buluşturulacak. 

EXPO 2016 Antalya Ajansından yapılan yazılı açıklamaya göre, 23 Nisan 2016'da kapılarını açacak olan botanik EXPO'da Türk mutfağına da yer verildi. EXPO Gölü yanına Restoranlar Sokağı oluşturuldu. 

Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinin mimari özelliklerini yansıtan Restoranlar Sokağı'nda İstanbul yalısı, Antalya evi, Bodrum evi, Diyarbakır evi, Erzurum evi, Konya evi ve Trabzon evi yer alacak. 

Yörelerin tipik yapı özelliklerini taşıyan malzemelerle inşa edilen restoranlarda menü de yine o bölgenin yemek kültürü ve lezzetlerinden oluşacak. Restoranlar Sokağı, hem görsel zenginliği hem de sunacağı lezzetle ziyaretçileri Türkiye turuna çıkaracak. 

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın, çalışmaların hızla ilerlediğini belirterek, şunları kaydetti: 

"Dünya bahçe kültürlerinin ve mutfak lezzetlerinin yanı sıra biz de alanımızı ziyaret eden yerli ve yabancı ziyaretçilerimize kendi kültürümüzü ve mutfağımızı tanıtma fırsatı bulacağız. Bu anlamda Restoranlar Sokağı, alanın en ilgi çekici yerlerinden biri olacak. Yörelerin mimari özelliklerine göre inşa edilen hatta o yörelerden getirilen malzemelerle yapılan bu 7 ayrı ev sayesinde ziyaretçiler Türk mutfağının lezzetlerini tatma şansını bulacak." 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.