4 °C

Türk şarabı, en iyi iki restoranın menüsüne girdi

Sevilen, El Bulli ve Fat Duck'ın mahzenlerine girmeyi başardı

Türk şarabı, en iyi iki restoranın menüsüne girdi

 

İZMİR - Anadolu üzümlerinden yapılan Türk şaraplarına olan ilginin dünyada artmasıyla Türk markalarının, önde gelen restoranların menülerine girmeye başladığı belirtildi. Sevilen tarafından üretilen beyaz şarap çeşidinin dünyanın en iyi restoranı seçilen İspanya'daki El Bulli restoranının menüsüne de girdiği belirtildi. Şirket Yönetim Kurulu Üyesi Enis Güner, bir Türk şarabının bu menüye girmesinin dünya ligine adım atmak anlamına geldiğini belirterek gelecekten çok umutlu olduklarını söyledi.

Enis Güner, şarap sektöründe son yıllarda üretim tekniklerinden pazarlama yöntemlerine kadar köklü değişiklikler yaşandığını, Türk şaraplarının da dünyada ismini hızla duyurmaya başladığını ifade etti.

Sevilen'in 1950 yılında İzmir'de ülkenin ilk modern bağlarını kurarak kaliteli şarap üretimine başladığını, son yıllardaysa dünya standardında üretim için gerekli olan özelliklere sahip Denizli'nin Güney ilçesinde 550 dönümlük bağ alanları oluşturduklarını ifade eden Güner, yıllardır sürdürdükleri kalite çalışmalarının meyvelerini almaya başladıklarını ifade etti.

Dünyanın en iyi iki restoranının menüsüne girdi

Güney'de ürettikleri şarapların bazı uluslararası yarışmalarda dereceler kazandığını, ancak gerçek anlamda tanınması için iyi referansların gerekli olduğunu kaydeden Güner, şöyle konuştu:

"Dünyanın en iyi ikinci restoranı olan Londra'daki The Fat Duck'ın şaraplarından sorumlu olan İsa Bal, Centum ve 900 Füme Blanc ürünlerimizi beğenerek menüsüne soktu. Ardından onun referansıyla dünyanın en iyi restoranı seçilen İspanya'da Katalunya Bölgesi'ndeki El Bulli Restoranı ile temasa geçtik. Yılın 6 ayı açık kalan ve milyona varan rezervasyona rağmen limitli hizmet verebilen bu restoran da 900 Füme Blanc şarabımızı menüsüne alma kararı aldı. Dünyada birinci ve ikinci sıradaki restoranların menüsünde artık bir Türk şarabı var. Bu yarışmalardan alınmış yüz ödüle bedel. Sadece Sevilen için değil Türk şarabı için de çok önemli bir aşamayı geçtik. Bundan sonra bu referanslarla Amerika ve Japonya'daki restoranların menüsüne de girmeyi amaçlıyoruz. Hedefimiz dünyanın en iyi 15-20 restoranının menüsünde bulunmak. Şu aşamada ekonomik getirisini düşünmüyoruz ancak bu gelişme Türk şaraplarının dünya pazarındaki tanınırlığı ve imajı açısından çok önemli bir gelişme. Artık geleceğe daha umutla bakabiliriz."

Yeni tesis 2011 hasadına yetişecek

Enis Güner, Gaziemir ilçesindeki tesislerin talebe yanıt veremez duruma geldiğini, bu nedenle Aydın'ın Ortaklar mevkisinde yeni bir şişeleme tesisinin yatırımına başladıklarını kaydederek, sofra şarabı sektöründe yüksek kalitede üretim yapabilecek bu tesisi 2011 hasadına yetiştirmeyi planladıklarını söyledi.

Yaklaşık 5 milyon liralık yatırımla tamamlayacakları tesisin 4 bin 500 ton olan yıllık kapasiteyi 8 bin tona çıkaracağını kaydeden Güner, Efes Antik Kenti'ne yakın konumda olması nedeniyle bu tesiste turistik destinasyonlar da planladıklarını sözlerine ekledi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.