11 °C

Türkiye, 'bilişimi iyi kullanmada' 71'inci sırada

WEF'in raporuna göre, Kuzey Avrupa ve Asya ülkelerinin internete bağlanma oranı giderek artıyor.

Türkiye, 'bilişimi iyi kullanmada' 71'inci sırada

ANKARA - Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum - WEF), Bilişim ve İletişim Teknolojileri (ICT) 2010-2011 raporuna göre, Kuzey Avrupa ve Asya ülkelerinin internete bağlanma oranı giderek artıyor. Türkiye ise bu teknolojileri en iyi kullanan ülkeler listesinde 71'inci sırada.

Raporun İngilizce tam metni için tıklayın

Bilişim ve Teknoloji altyapısının gelişmişliği ile internete bağlanma oranının artmasının ülkelerin ekonomilerini kalkındırmaya yardımcı olduğunun altını çizen WEF'in 138 ülkeyi kapsayan araştırması sonucu hazırladığı raporda, dijital ekonomide rekabet ve bilişim ile iletişim teknolojilerini en iyi kullanan ülkeler listesinde İsveç ve Singapur başta geldi.

Kuzey Avrupa ve Asya ekonomilerinin büyümelerini sağlamada bilişim ve iletişim teknolojilerini en iyi kullanan ülkeler olduğunun altı çizilen WEF raporundaki sıralamada, Türkiye 71. sırada yer aldı.

Raporda, Finlandiya 3, İsviçre 4, ABD 5. sırada yer alırken; WEF, bilişim ve iletişim teknolojilerinin, ekonomik, çevre ve sosyal olarak daha sürdürülebilir bir dünya için anahtar konumda olduğuna işaret etti.

Bilgisayar ve iletişim teknolojilerini kullanmanın son yılların en ciddi ekonomik krizinden çıkmak için de önemli olduğu belirtilen WEF'in raporu, gelecek on yılda modernleşme ve innovasyon yolunda toplumu dönüştürebilmek için bilişim ve iletişim teknolojilerinin gücüne odaklanıyor.

Raporda, Tayvan-Çin 6, Danimarka 7, Kanada 8, Norveç 9, Güney Kore 10, kuzey ülkelerinden İzlanda 16, Asya ülkelerinden Hong Kong 12. sırada yer buldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap