9 °C

Türkiye 52'nci sıraya geriledi

Pasaport endeksinde Gürcistan, Rusya, İsrail gibi ülkeler Türkiye'nin üstünde yer alıyor. (Kerim Ülker)

Türkiye 52'nci sıraya geriledi

Kerim ÜLKER

Dünyanın en güçlü pasaportları açıklandı. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) özel verileri çerçevesinde Henley & Partners tarafından açıklanan 199 ülkenin yer aldığı pasaport endeksinde bu yıl da zirvede Japonya var.

Japonya pasaportuna sahip olanlar 190 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. Japonya'nın ardından listenin ikinci sırasında 189 ülke ile Singapur ve Güney Kore bulunuyor. Üçüncülüğü 188 ülke ile Almanya ve Fransa vatandaşlarının aldığı sıralamada Danimarka, Finlandiya, İtalya ve İsveç 187 ülke ile dördüncülüğü paylaşıyor. Lüksemburg ve İspanya pasaportuna sahip olanlar ise 186 ülke ülkeye vize almadan seyahat edebiliyor. ABD 185 ülke ile 6'ncı sırada.

Listenin 52'nci sırasında ise Türkiye bulunuyor. Türkiye pasaportuna sahip olanlar 111 ülkeye vize almadan gidebiliyor.

İsrail, Şili, Moldova üst sıralarda

Geçen yıl listede yine 111 ülke ile Türkiye 49'uncu sıradaydı. Son yıllarda listede hızla yükselen Japonya, 2017'de 172 ülke ile 5'nci, geçen yıl da 189 ülke ile birinci sıradaydı. Kolombiya Gürcistan, Rusya, Makedonya, İsrail, Şili Bosna-Hersek, Moldova gibi ülkeler Türkiye'nin üstünde yer alıyor. Çin ise 74 ülkeye vizesiz seyahat vererek 69'uncu sırada kendine yer buldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap