15 °C

'Türkiye konusunda sabrımızın bir sınırı var'

İran Dışişleri Bakanı Sözcüsü Kasımi, Türkiye'nin İran'a yönelik açıklamalarına sert tepki gösterdi. Kasımi, "Türkiye konusunda sabırlı davranıyoruz ancak sabrımızın da bir sınırı var" dedi.

'Türkiye konusunda sabrımızın bir sınırı var'

İran Dışişleri Bakanı Sözcüsü Behram Kasımi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Münih Güvenlik Konferansı'nda "İran, Suriye ve Irak'ı Şii yapmak istiyor." şeklindeki ifadelerine tepki gösterdi.

Kasımi, "Türkiye'deki kaotik durum nedeniyle ülkedeki bazı politikacılar, muhtemelen sonuçlarını iyi düşünmeden, normal olmayan ifadeler kullanıyor. Yanlış politikalar nedeniyle girdiği girdaptan kurtulamayan Ankara, çaresizliğini örtbas etmek için öfkeden bu ifadelere başvuruyor." diye konuştu.

İranlı Sözcü, "Türkiye konusunda sabırlı davranıyoruz ancak sabrımızın da bir sınırı var. Türk makamlarından, İran hakkında yaptıkları konuşmalarına daha fazla dikkat edip, bu tip sözlerin tekrarlanmamasını temenni ederiz. Türk dostlarımız bu tip ifadelerini tekrarlarsa biz de susmayıp karşılık vereceğiz" dedi.

"Cumhurbaşkanı'nın tutumu beklenmedik"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bahreyn ziyareti sırasında İran'ın bölgede "Pers milliyetçiliği" yaptığına yönelik açıklamalarını değerlendiren Kasımi, Erdoğan'ın sözlerin "dostça" olmadığı söyledi.

Sözcü, "Türkiye Cumhurbaşkanı'nın tutumu beklenmedik ve dostça değildi. Bu tip ifadeler, Türkiye'nin kısa vadede elde etmeyi planladığı fakat yenilgiyle sonuçlanan hedeflerine ulaşamamasından kaynaklanıyor." dedi.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap