18 °C

Türkiye-Nahçıvan boru hattı anlaşması imzalandı

Türkiye ile Nahçıvan doğalgaz şebekesinin, döşenecek yaklaşık 200 kilometrelik boru hattı ile birleştirilmesine dönük anlaşma imzalandı.

Türkiye-Nahçıvan boru hattı anlaşması imzalandı

NAHÇIVAN - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye-Nahçıvan arasında doğalgaz boru hattı kurulması mutabakatına varıldığını ve anlaşmanın imzalandığını açıkladı.

Türkiye ile Nahçıvan doğalgaz şebekesinin, döşenecek yaklaşık 200 kilometrelik boru hattı ile birleştirilmesine dönük anlaşma, törenle imzalandı.

Nahçıvan'daki Tebriz Oteli'nde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katılımıyla düzenlenen törende, anlaşmaya Türkiye adına BOTAŞ Genel Müdürü Fazıl Şenel ile Azerbaycan adına SOCAR Başkanı Rovnaq Abdullayev imza koydular.

Bakan Yıldız, daha sonra törende yaptığı konuşmada, Azerbaycan'ın bir parçası olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne, Türkiye üzerinden doğalgaz verilmesi konusunda, SOCAR ile BOTAŞ arasında önemli görüşmeler yapıldığını söyledi.

Görüşmeler neticesinde, BOTAŞ ile SOCAR arasında bir anlaşma yapıldığını belirten Yıldız, şunları kaydetti:

"Bu neticede, Türkiye-Nahcıvan arasında doğalgaz boru hattı kurulması mutabakatına varıldı, anlaşma imzalandı. Nahçıvan ile aramızda başlanan köprü kardeş ilişkilerin doğmasına neden oldu. Önce kara yoluyla, elektrikle bağlandık şimdi ise ortak doğalgaz boru hattı ile bağlanacağız. Nahçıvan ile bir hava yolu bağlantısı kurduk, gönüllerimizi hava yolu ile de perçinledik. Bu anlaşma da Türkiye ile bağları daha da güçlendirecektir."

Söz konusu doğalgaz boru hattının ismini, iki ülkenin liderlerinin belirleyeceğini ifade eden Yıldız, "Boru hattının uzunluğu, 180-200 kilometre olacak. Nahçıvan'ın ihtiyacı kadar doğalgazı verecek kapasitede boru hattı döşenecek. Maliyet ve işe başlanma tarihlerini, miktarlarını SOCAR ve BOTAŞ belirleyecek. Nahçıvan'ı her alanda destekliyoruz" diye konuştu.

Nahçıvan Ali Meclis Başkanı Vasıf Talibov da doğalgaz boru hattı anlaşmasının Türkiye-Nahçıvan ilişkilerinin daha da gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Talibov, "Bizim ilişkilerimizin kökü Büyük Atatürk dönemine dayanıyor. Ulu Önder Atatürk'ten başlayarak bugüne gelmiştir. Bugün de iki ülkenin rehberlerinin öncülüğünde bu anlaşmayı imzalıyoruz. Anlaşma her iki ülkeye hayırlı, uğurlu olsun" şeklinde konuştu.

Bakan Yıldız, törenin ardından uçakla Ankara'ya hareket etti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.