26 °C

Türkiye özel fonların gözdesi

Ernst&Young Türkiye Yöneticisi Özdemir, Türkiye'nin büyüme potansiyelinin iştah kabarttığını, en az 40 sermaye fonu şirketinin yatırım için beklediğini söyledi.

Türkiye özel fonların gözdesi

İSTANBUL - Ernst&Young Türkiye Kurumsal Finansman Hizmetleri Sorumlu Ortağı Demet Özdemir, şu anda en az 3,5 milyar dolarlık büyüklüğe sahip bu fonların Türkiye'ye yatırım için beklediğini bildirdi.

Özdemir, Ernst&Young'ın private equity (özel sermaye) fonlarına ilişkin Avrupa ağırlıklı yapmış olduğu rapora değinerek, bu fonların belli şirketlere azınlık veya çoğunluk hissedar olarak yatırım yaptıklarını, söz konusu raporun da bu fonların aldıkları ile sattıkları zaman (çıkış işlemi) içinde yatırım yaptıkları şirkette yarattıkları değeri ele aldığını söyledi.

Raporun, 2010 yılında çıkış işlemi gerçekleşmiş olan şirketlerin satın alındıkları tarihteki şirket değeri en az 150 milyon euro olan verileri kapsadığını anlatan Özdemir, rapora göre çıkış işlemlerinde 2010 yılında ciddi bir artış olduğunun görüldüğünü, Türkiye dahil Avrupa'da 57 çıkış işleminin gerçekleştiğini, 2008 ve 2009'da bu rakamın yaklaşık 30 civarında seyrettiğini ifade etti.

"Büyüme potansiyeli iştah kabartıyor"

Türkiye'nin özel sermaye fonlarının gözdesi bir ülke konumunda olduğunu, ülkedeki büyüme potansiyelinin iştah kabarttığını dile getiren Özdemir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye, iştah kabartmaya ve özel sermaye fonlarının gözdesi olmaya devam edecek. Şu anda Türkiye ile ilgilenen en az 40 özel sermaye fonu şirketi var. Bunların bir kısmı sadece Türkiye'ye spesifik bir araya getirilmiş fon, bir kısmı Türkiye'nin de içinde yer aldığı bölgesel fon olma özelliği taşıyor. Bazı global fonlar da Türkiye ile çok yakından ilgileniyorlar. Sadece Türkiye'ye ilişkin spesifik olarak bir araya getirilmiş fonların toplam büyüklükleri yaklaşık 2-2,5 milyar dolar. Bu rakamı, bölgesel fonları eklediğimiz zaman 1 milyar dolar daha yukarı çekebiliriz. Orta Avrupa veya İrlanda kökenli, ancak Türkiye'ye yatırım arayışında olan fonlar da var. Bunlar da 300-400 milyon dolar civarında.

Bütün bunların dışında global fonlar var. Bunların Türkiye'ye ilgilerini ve potansiyel yatırımlarını düşünürsek bahsettiğim rakam 3 katına çıkabilir. Özel sermaye fonu, aynı zamanda finansman temini ile yatırım yapmaktır. Temin edilebilecek kredi finansmanını da ilave ettiğimiz zaman toplam büyüklük çok daha önemli bir yere gelmiş oluyor. Dolayısıyla en az 3,5 milyar dolarlık özel sermaye fonu Türkiye'ye yatırım yapmak için bekliyor. Türkiye'de artık bu sektörün bilinirliği çok oluştu."

"TL'deki değer kaybı özel fonlara satın alma fırsatı yaratabilir "

Demet Özdemir, özel sermaye fonlarının 2010 yılında Türkiye'de 700 milyon dolar civarında 24 işlem gerçekleştirdiğini, 2011'in ilk yarısında ise 25 adet fon işlemi yapıldığını bildirdi.

Dünya piyasalarında son zamanlarda yaşanan dalgalanmalara da işaret eden Özdemir, "Son günlerde piyasalarda yaşanan krizin ve krizin etkilerinin Türkiye'ye ve özel sermaye fonu yatırımlarına hiçbir şekilde olumsuz bir etki yaratmayacağını düşünüyoruz. TL, son aylarda değer yitirdi. İMKB'de belli düşüşler var. Belirsizlikler yaşanıyor. Bunlar gerçek. Fakat şöyle bir gerçek daha var; bunlar uzun vadeli potansiyeli olan şirketlere yatırım yapıyorlar. Satın aldıklarıyla satış işlemi arasında yaklaşık 4-5 yıl geçer" şeklinde konuştu.

Türk şirketlerinin ve TL'de son aylarda meydana gelen değer kaybının özel sermaye fonlarının karşısına satın alma fırsatı olarak da çıkabileceğine dikkati çeken Özdemir, "Neden? Çünkü Türk şirketleri kısa vadeli karlılıkta belki bazı sorunlar yaşayacaklar. Şirket değerleri bir derece aşağı inebilir. Şirket değerlerinin nispeten düşmesi satın almalarda fonlar için bir fırsata dönüşebilir" dedi.

"Tekstil ve perakende yılı olacak gibi görünüyor"

Bu yılın kalan 3 ayında hastanecilik, ilaç, eğitim ve perakende sektörlerinde bazı işlemlerin sonuçlanabileceğini, yılın genelinde toplam 1,5 milyar dolar civarında bir hacme ulaşılabileceğini anlatan Özdemir, 2012'de 2011'den daha kötü bir yıl beklemediklerini, dolayısıyla 2 milyar dolara yaklaşan bir işlem hacmine ulaşılmasını öngördüklerini söyledi.

Şu anda gıda ve tekstil perakende şirketleriyle ilgili görüşmelerin sürdüğünü, bunların arasında A-101, Koton, YKM bulunduğunu, Kiler'in konuşulduğunu ifade eden Özdemir, işlemin nasıl sonuçlanacağına bağlı olarak rakamların da değişebileceğini belirtti.

Demet Özdemir, "Önümüzdeki dönem tekstil perakende yılı olacak gibi görünüyor. " dedi.

2011 yılında Türkiye'den önemli miktarda özel sermaye fonu çıkışı beklediklerinin altını çizen Özdemir, "Bu sene neleri bekliyoruz? Abraaj özel sermaye fonunun Acıbadem'den çıkmasını bekliyoruz. Bir süredir üzerinde çalışılıyor. Medical Park'ta Carlyle yatırım fonunun hissedarlığı var. Bunu bekliyoruz. Abraaj'ın öncelikli olacağını düşünüyoruz. Medical'deki işlemi 2012'nin ilk yarısında da görebiliriz" diye konuştu.