6 °C

Türkiye'den Almanya'ya yanıt

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Almanya Dışişleri Bakanı'nın Türkiye'ye yönelik sözlerine yanıt verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, düzenlenen basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

İbrahim Kalın'a, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Büyükada'daki tutuklamalar üzerinden Türkiye'ye yönelik sert ifadeler içeren açıklaması soruldu.
"Bu talihsiz açıklamaların yaklaşam seçimlere yönelik iç siyaset yatırımı olduğunu düşünüyoruz" diyen Kalın şöyle devam etti:

"Almanya'da bu moda haline geldi. Türkiye karşıtlığının Alman siyasetinde prim yaptığını görenler puan toplamaya çalışıyorlar. Akıl tutulmasından kurtulul rasyonel şekilde düşünmeleri gerekiyor.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Almanya açıklamasıDışişleri Bakanlığı’ndan Almanya açıklaması

 FETÖ'cülerin en çok gittiği yer neden Almanya oluyor. Bununla ilgili dosyaları önlerine koyduğumuzda yargı bağımsız diyorlar. Onlar da buradaki yargıya karşı saygılı olmalılar.
Türkiye'ye giden Alman vatandaşlarının güvende olmadığı, Alman firmaların da endişeli olduğuna yönelik açıklamaları şiddetle kınıyoruz. Biz Türkiye'deki Alman yatırımlarının güvende olduğunu ifade ettik. Binlerce Alman firması var. Bugüne kadar bir Alman firmasına soruşturma yapılmış mı?

Almanya: Türkiye politikamızı değiştirebilirizAlmanya: Türkiye politikamızı değiştirebiliriz

Böyle bir şey yokken bu iddiayı ortaya atmak ilişkileri feda etmektir. Bir Alman gazetesinde de bununla ilgili bir haber çıktı. Bununla ilgii Mehmet Şimşek bu kişilerle görüştü. Bir sorun olmadığını ifade ettiler. Türkiye'ye gelen Alman vatandaşları... Bunlarla ilgili bizim hiçbir sorunumuz yok. Alman turistleri daha fazla görmek istiyoruz.

Burada soruşturma konusu olan kişiler kimlerdir? Polisin ve yargının tespit ettiği kadarıyla illegal faaliyet içerisinde olan kişilerdir. Bunlarla Alman vatandaşlarını aynı keseye koymak siyasi sorumsuzluktur. Biz Almanya ile ilişkilerimizin iyi olmasını istiyoruz. Ama kimse parmak sallayarak Türkiye'yi hizaya getirmeye çalışmasın. Bu tür popülist çıkışlarla reel sorunlara yönelmeleri ve ilişkileri olması gereken raya oturtmaları gerekmektedir."

Başarısızlıkla sonuçlanan Kıbrıs görüşmelerine de değinen Kalın, "Bütün yapıcı tutumumuza rağmen Rum tarafı yüzünden arzı edilen noktaya gelinemedi" dedi.
Kalın, "Uluslararası topluma Kıbrıs Türk tarafına yönelik izolasyonların kaldırılması çağrısında bulunuyoruz" diye konuştu.

Kuzey Irak'taki referandum kararına yönelik değerlendirmelerde de bulunan Kalın, "Bu referandumun neticeye varması mümkün değil. Umarız Irak Kürt Yönetimi yetkilileri bu kararı gözden geçirirler" ifadelerini kullandı.

Şimşek: Alman yatırımcıları hoş karşılarızŞimşek: Alman yatırımcıları hoş karşılarız

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.