Türkler burada yaşamak istiyor

"Avrupa'da Yaşanılmak İstenen Kentler" araştırmasına göre, Türklerin en çok yaşamak istediği yer İtalya'nın Milano kenti oldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Araştırma şirketi Dorinsight'ın "Avrupa'da Yaşanılmak İstenen Kentler" araştırmasından derlediği verilere göre, Türklerin en çok yaşamak istediği Avrupa kenti Milano oldu.

Avrupa'da çoğu ülkelerinin başkenti olan turistik kentlerin listesi sunulan 8 bin 555 katılımcıya, "Hangi Avrupa kentinde yaşamak isterdiniz?" sorusu yönetildi.

Katılanların yüzde 9'unun "Milano" cevabını verdiği araştırmada bunu yüzde 8 ile Fransa'nın başkenti Paris, yüzde 7 ile İsviçre'den Cenevre kenti ve İngiltere'nin başkenti Londra takip etti.

Hollanda'nın başkenti Amsterdam yüzde 6 ile listede beşinci olurken, bu kenti sırasıyla yüzde 5 ile İspanya'nın başkenti Madrid, yüzde 4 ile İsveç'in başkenti Stockholm, yüzde 2 ile Danimarka'ın başkenti Kopenhag, Finlandiya'ın başkenti Helsinki, Malta'nın başkenti Valletta, İrlanda'nın başkenti Dublin, Almanya'nın beşinci büyük şehri Frankfurt, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin başkentleri olan Lefkoşa, Avusturya'nın başkenti Viyana ve Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag izledi. 

Araştırmaya katılanların en az rağbet ettiği kentler ise Litvanya'nın başkenti Vilnius ile Slovakya'nın başkenti Bratislava oldu.

Katılımcıların yüzde 22'si "yaşadığı yerden memnun"

Katılımcıların yüzde 8'i araştırmada "diğer" kategorisine girecek tercihlerde bulunurken, "yaşadığım yerden memnunum" diyenlerin oranı yüzde 22 olarak ölçüldü.

Araştırmada "yaşadığım yerden memnunum" cevabını verenler haricindeki 6 bin 783 kişiye başka sorular da yöneltildi.

"Sizi bir kentin hangi özelliği orada yaşamanız için cezbeder?" sorusuna katılımcıların yüzde 37'si "Kentte yaşayan bireylerin eğitim seviyesinin yüksekliği" cevabını verdi.

Araştırmaya katılanların yüzde 23'ü Avrupa'da yaşamak istediği ülkeyi daha önce gördüğünü belirtirken, yaşamak istediği kent ile ilgili detaylı araştırma yapanların oranı yüzde 61, bu yıl içinde yaşamak istediği kente seyahat etmeyi planlayanların oranı ise yüzde 41 çıktı.

Bu konularda ilginizi çekebilir