11 °C

Türklere iş vizesi yasağı kalkıyor

Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı ortak basın toplantısında Türk firmalarına uygulanan iş vizesi yasağının kaldırılacağını açıkladı.

Türklere iş vizesi yasağı kalkıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya'nın başkenti Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Kremlin Sarayı'nda görüştü. Toplantı 2 saat 30 dakika sürdü.

Toplantı sonrası Erdoğan ve Putin basın toplantısı düzenledi.

Putin, “Türk vatandaşlarına yönelik çalışma izinleri, vize kolaylığı ve Türk şirketlerine yönelik yasaklar en yakın zamanda kalkacaktır, bu konuda siyasi karar alındı. En yakın zamanda uygulanacaktır." dedi.

Ortak yatırım fonu

Rusya Devlet Başkanı Putin, karşılıklı ticaretin, hizmetlerin artırılmasına yönelik 2017-2020 senelerini kapsayan orta vadeli program imzalandığını anlatarak, “Aynı zamanda yeni bir ortak yatırım fonu kuruyoruz, 1 milyar dolarlık sermayesi olacak. Şu anda ilgili anlaşma imzalandı.” dedi.

Üst Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 2010'da tesis edildiğini belirten Erdoğan, amaçlarının iki ülke arasındaki dostluk ile komşuluk ilişkilerini kurumsallaştırmak ve stratejik bir çerçeveye kavuşturmak olduğunu söyledi.

Türkiye ve Rusya'nın, iki ülke arasındaki köklü ve özel ilişkileri ilerletme konusunda kararlı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Maalesef ki 2015 yılı sonunda bizleri derinden yaralayan bir hadise sebebiyle çok ciddi zaman kaybettik. Ancak iki ülke dostluğunun tüm sınamaları, sıkıntıları, provakasyonları aşacak güce sahip olduğunu da bu arada gördük. Son aylarda attığımız karşılıklı adımlarla, iki ülke ilişkilerini normalleştirme yönünde gayet mesafe kaydettik." değerlendirmesinde bulundu.

"Bu yıl bir rekora imza atmak istiyoruz"

Putin ile daha önce bir araya geldiklerini anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Tabii bu arada ciddi manada telefon diplomasisini de sürdürdük. Bugünkü konsey toplantısı aynı şekilde çok önemli bir referans. Gelinen aşamayı kayda değer görmekle beraber yeterli bulmadığımızı belirtmek durumundayım. Konsey toplantısıyla normalleşme sürecini sona erdirdiğimize inanıyor, artık bu kelimeyi telaffuz etmek istemiyoruz. Bundan sonraki beklentimiz karşılıklı güven unsurunu tesis etmek ve siyasi düzeydeki diyaloğun ekonomik alana sirayet etmesini sağlamaktır.

Bu anlamda Rusya'nın ülkemizle ekonomik ilişkiler bağlamındaki kısıtlamalarını tamamen kaldırmasını bekliyoruz. Ancak bu şekilde geçmişte açıkladığımız 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmamız mümkün olacaktır. Zira bizler, iki ülke olarak 38 milyar dolar hedefini gerçekleştirmiştik fakat bu son olaylardan sonra 17 milyar dolara kadar düştük. Şimdi bunu tekrar telafi ederek inanıyorum ki bu kaybımızı önleyeceğiz. Özellikle turizm alanında bu yıl bir rekora imza atmak istiyoruz. Ben buradan Rus dostlarımızı ülkemize davet ediyorum. Gelsinler, Türkiye'nin tarihi, turistik, kültürel güzelliklerini onlar da görsünler."

"Bundan sonra asıl hedef Rakka"

Erdoğan, "Şimdi Münbiç süreci var, Münbiç sürecinde de bildiğiniz gibi şu anda orada özellikle Türkiye Rusya olarak koalisyon güçleriyle bir işbirliği yapalım istiyoruz, bu işbirliğiyle beraber Münbiç'te de Münbiç halkının oraya yerleşmesini sağlayalım, yani terör örgütlerinin oraları işgalinden değil kendi halkının oralara yerleşmesi en büyük arzumuzdur. Tabii bundan sonra asıl hedef Rakka, Rakka biliyorsunuz DEAŞ'ın en büyük örgütlendiği yerdir. Elimizdeki rakamlara göre, 3 bin civarında DEAŞ'lının oralarda olduğu, bizlere istihbaratın verdiği bilgilerdir." şeklinde konuştu.

8 anlaşma imzalandı

İki ülke arasında 8 anlaşmaya imza atıldı.

Buna göre "Anadolu Ajansı ile TASS Haber Ajansı Arasında İşbirliği Anlaşması, Ticari, Ekonomik, Bilimsel, Teknik ve Kültürel İşbirliğine ilişkin 2017-2020 Orta Vadeli Program, Diplomatik Personelin Yetiştirilmesi ve Enformasyon Paylaşımı Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, 2019 yılında Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonunda karşılıklı Kültür ve Turizm Yılının Düzenlenmesine İlişkin Deklarasyon, Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı ile Rusya Federasyonu Başsavcılığı arasında İşbirliği Protokolü, Türk Patent ve Marka kurumu ile Rusya Federasyonu Fikri Mülkiyet Federal Servisi Arasında Mutabakat Zaptı, Rus Türk Yatırım Fonunun Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı, Türkiye Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ile Opora Rossii Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Tüm Rusya Sivil Toplum Kuruluşu Arasında Mutabakat Zaptı" imzalandı.

AA ile Rus TASS ajansı arasında işbirliği anlaşması 

Anadolu Ajansı (AA) ile Rus TASS haber ajansı arasında işbirliği anlaşması imzalandı. 

AA Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Kazancı ile TASS Genel Müdürü Sergey Mihaylov, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus lider Putin'in de yer aldığı törende, haber ve fotoğraf değişimi anlaşmasını imzaladı. 

Anlaşmayla, Türkiye ve Rusya arasında doğru, güvenilir ve hızlı haber akışının sağlanması için iki köklü haber ajansının tecrübe paylaşımı amaçlanıyor. 

AA ve TASS arasında haber ve fotoğraf değişimini içeren anlaşma, Rus ajansı TASS'ın, AA'nın Savaş Muhabirliği Eğitimi programından yararlanmasını da kapsıyor.

Yorumlar

  • Yaman altay Amerika Türkiye ye ihanet etmiştir menbiç konusunda verdiği sözü tutmamış tır ypg koruması altındadır Türkiye şok olmuştur ne yapacağını şaşırmıştır rusya nın desteği ni alamasa kıpırdayamaz çünkü amerika 2 li oynamıştır 80 yıllık müttefik Lee yakışmamıştır rusya uçak krizi Büyükelçi olayına rağmen daha olgun ve ypg yerine Türkiye ile işbirliği yapıyor

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.