2 °C

Türkmen cephesine 110 milyon dolarlık yardım

Türkmenlere karşı kayıtsız kalındığı şeklinde bir algı oluşturulmak istendiğini söyleyen Enerji Bakanı Yıldız, bunun tersine şu ana kadar Türkmen cephesine 110 milyon dolarlık yardım yapıldığını açıkladı

Türkmen cephesine 110 milyon dolarlık yardım

KAYSERİ - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Türkmenler için hazırladığı yardım yüklü tırın uğurlama törenine katıldı.

Büyükşehir Belediyesi önünde düzenlenen törende konuşan Yıldız, Türkiye'nin her zaman Türkmenlerin yanında yer alan bir ülke olduğunu söyledi.

Türkmenlerin her zaman en büyük destekçisinin Türkiye olduğunu vurgulayan Yıldız, şöyle devam etti:

"Gerçeğin aksine bir algı oluşturulmaya çalışılıyor"

"Türkiye'nin dört bir tarafında Edirne'den, Kars'a, Sinop'tan Hatay'a varıncaya kadar bütün belediyelerimiz Türkmen kardeşlerimizle alakalı bu tür tırlarla yardım gönderdiler. Ben büyükşehir belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu Türkmen kardeşlerimize gösterdiğimiz hassasiyetin yalnızca bir parçası. Çünkü biz şu ana kadar Türkmen cephesine 110 milyon dolarlık yardım yaptık. Her ne kadar bunun tersine bir algı oluşturulmaya çalışılıyor ve Türkmen kardeşlerimize karşı bizim kayıtsız kaldığımız şeklinde bir algı oluşturuluyor olsa da işin gerçeği öyle değil, işin doğrusu öyle değil."

"Türkmenlerle alakalı bazı konuları zamanı geldiğinde açıklayacağız"

Türkmenlerle alakalı bazı konuların kamuoyuna açıklanamadığını aktaran Yıldız, "Zamanı geldiğinde de inşallah bunlardan da bahsedeceğiz. Fişabur'da 40 bin kişilik kamp yapılıyor, bunu bizler yapacağız. Bu coğrafyada, bu bölgede hiçbir olumsuzluğa kayıtsız kalamayız. Hiçbir insanlık karşıtı konuya kayıtsız kalamayacağımız gibi hele hele Türkmen kardeşlerimize hiç kayıtsız kalamayız. Hepimize düşen görevler var" diye konuştu.

Türkmenlerin birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek, Türkmenlere kendi aralarında ayrılığa düşmeme çağrısında bulunan Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu manada Türkmen kardeşlerimizin de mezhepcilikle alakalı konulara son vererek, birlik beraberlik içerisinde Kerkük'te, Bağdat'ta ve Irak'ın farklı bölgelerinde sesini daha güçlü duyurabilecek, farklı etkinlikleri ve etnik ayrımları da gözardı edecek bir yapı içerisinde bulunmaları lazım. Şimdiye kadar 1946 yılından başlayan, 1981'de, 1991'de bir çok yerde Türkmen kardeşlerimizle alakalı katliamlar oldu. Bizler hiçbir şekilde buna kayıtsız kalmayız. Azerbaycan'da, Bulgaristan'da, Kosova'da soydaşlarımıza aynı şekilde kayıtsız kalmadığımız gibi. Bu manada biz Kayseri olarak üzerimize düşeni daima yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Bu tır bunun sembolik bir göstergesidir. Bu yardımları şahsi olarak yapan kardeşlerimiz de var. Bu şekilde organize yapılması da son derece etkileyici."

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de Türkmenlerin kardeşleri olduğunu ifade ederek, yardımların süreceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Bakan Yıldız ve beraberindekilerin el sallayarak uğurladığı tır Irak'a gitmek üzere yola çıktı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.