Üniversitedeki silahlı saldırgana 7 yıl hapis

Akdeniz Üniversitesinde 6 yıl önce karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan olaylar sırasında tabancayla rastgele ateş eden Ömer Ulusoy, 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin, yerel mahkemenin 5 yıl 9 ay hapis cezasına hükmeden kararını az bularak bozmasının ardından üniversite yerleşkesinde öğrencilere ateş ettiği iddiasıyla yeniden yargılanan Ömer Ulusoy, 7 yıl hapisle cezalandırıldı.

Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına, başka bir suçtan tutuklu bulunan Ömer Ulusoy, sanıklar ve müştekilerin avukatları katılırken, tutuksuz yargılanan 13 sanık katılmadı.

Heyet değişikliği nedeniyle eski zabıtların okunmasının ardından sanık avukatları beraat talebinde bulunurken, müşteki avukatları da sanıkların cezalandırılmasını istediler.

"Silahtan dolayı mağdur olan bir insan varsa suçlamayı kabul ederim"

Son sözleri sorulan Ulusoy, kullandığı silahın oyuncak bir silah olmadığını belirterek, "Silahtan dolayı mağdur olan bir insan varsa suçlamayı kabul ederim. Takdir mahkemenizindir" diye konuştu.

Mahkeme heyeti, Ulusoy'u "Kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan önce müebbet hapis cezasına çarptırırken, eylemin teşebbüs aşamasında kalmasından dolayı cezasını 9 yıl hapis cezasına indirdi.  Sanığın eylemi haksız tahrik altında gerçekleştirdiği belirtilerek, ceza yarı yarıya indirilerek 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Silahın eğitim kurumlarında taşınması cezayı 2 kat artırdı

Sanığa, "ruhsatsız silah" taşımaktan önce 1 yıl 3 ay hapis ve 36 gün adli para cezası veren mahkeme heyeti, silahın eğitim öğretim kurumlarında taşınması nedeniyle cezasını iki kat artırarak 2 yıl 6 ay hapis cezası ve 72 gün adli para cezasına çarptırdı.

Ayrıca, her iki suçtan da sanığa indirim yapılmasına yer olmadığına karar verdi.

Diğer sanıklar serbest

Mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklar Ahmet Çuhadar, İsmail Ahmet Turgut, Mehmet Şahin, Savaş Yıldız ve Tahir Kara hakkında "Tehdit" suçundan 2 yıl hapis cezası verirken, yargılama sürecindeki olumlu tutum ve davranışları nedeniyle 6'da bir oranında indirim yaparak 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. 

Heyet, sanıklardan Tahir Kara ve Mehmet Şahin'in adli sicil kayıtlarına göre kasıtlı bir suçtan mahkum edilmemiş olmaları, eylem nedeniyle somut ölçülebilir bir zararın ortaya çıkmaması nedeniyle hükmün açıklanması geri bırakıldı. Sanıklardan İsmail Ahmet Turgut , Savaş Yıldız ve Ahmet Çuhadar'ın cezaları ise duruşmalardaki iyi halleri ve bir daha suç işlemeyecekleri kanaatiyle ertelendi.

Diğer sanıklar Ahmet Bekmez, Ayvaz Ötekikıvılcım, Çağrı Biber, Ergün Akyol, Hasan Alpboğa, Hayrettin Yakıt, Mehmet Çelik ve Muzaffer Çelebi hakkındaki kamu malına zarar vermekten 1'er yıl hapis cezasının, önce yargılamadaki olumlu tutum ve davranışları nedeniyle indirim yapılarak 10 aya ardından da ertelenmesine karar verildi.

Olayın geçmişi

Akdeniz Üniversitesi Kampüsü içinde 6 Nisan 2008 günü karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan olaylarda tabancayla ateş eden Ömer Ulusoy, Antalya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 14'üncü duruşmada 5 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum edilmişti. Diğer sanıklar ise beraat etmişti.

Bu konularda ilginizi çekebilir