24 °C

Uzan'ın 20 milyar dolarlık davası başladı

Paris'te görülen duruşmaya Interpol'ün uzun zamandır aradığı Hakan Uzan da katıldı

Uzan'ın 20 milyar dolarlık davası başladı

ANKARA - Libananco şirketinin, devlet tarafından el konulan Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik hisselerinde zarara uğradığı gerekçesiyle Türkiye Cumhuriyeti hakkında açtığı ve faiziyle 20 milyar dolar tutarındaki tahkim davası bugün Paris'te görüşülmeye başladı.

Dünya Bankası binasındaki duruşmada, Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi, tarafları dinledikten sonra, davanın esastan görüşülüp görüşmeyeceğini karara bağlayacak. Duruşmaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan da bir heyet katıldı.

Duruşmaya uzun zamandan beri Interpol tarafından aranan Hakan Uzan da katıldı. Uzan'ın duruşmaya katılabilmesi için kendisi için çıkarılan tutuklama kararı geçici olarak askıya alındı.

Duruşmada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yetki itirazları dinlenecek, davacı şirketin iddialarının belgelere dayanıp dayanmadığına bakılacak ve enerji şartı anlaşmasına göre davanın açılıp açılmayacağı konuları tartışılacak.

ÇEAŞ ve Kepez'e 2003'te el konuldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) başvurusu üzerine 2003 yılında Uzan Grubuna ait ÇEAŞ ve Kepez Elektrik şirketlerine el koydu.

Bunun üzerine Kıbrıs Rum kesiminde faaliyet gösterdiğini açıklayan Libananco Holdings Co. Ltd., ÇEAŞ ve Kepez Elektrik'e ortak olduğunu ve söz konusu el koyma ile zarara uğradığını ileri sürerek Türkiye aleyhine 10 milyar dolarlık dava açtı.

Libananco'nun mahkemeyi kazanması durumunda Türkiye'nin faiziyle birlikte 20 milyar doları bulabilecek tazminat ödemesinin söz konusu olabileceği ileri sürülürken, Yargıtay'ın da onadığı mahkeme kararıyla Uzan Grubunun şirket hisseleriyle ilgili muvazaalı satış yaptığı tespit edildi.

Libananco davasını görüşen uluslararası mahkeme de bu gelişme üzerinde Türk mahkemelerinin kararını istedi. Uzan Grubunun muvazaalı hisse devrini tescil eden bu kararın, uluslararası tahkimde görülen Libananco davasının seyrini Türkiye lehine değiştireceği belirtiliyor.

Yıldız: Davayı biz kazanacağız

Davaya ilişkin gazeteciliren sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, söz konusu davanın Türkiye'nin hem ekonomik hem de siyasi tarihinde sıra dışı davalardan biri olduğuna dikkat çekti.

Davanın alışılagelmiş bir tahkim davası olmanın ötesine geçtiğini ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

"Biz burada, vatandaşımızın bir yanlış uygulamasının devam ettiği ortamda, ÇEAŞ ve KEPEZ ile alakalı 2003 yılında alınmış bir kararın bir uzantısı olarak bu tahkimi görüyorum. Ne oldu? Güney Kıbrıs Rum kesimindeki Libananco isimli şirketin ÇEAŞ ve KEPEZ'in hisselerini, devletin el koymasından önce üzerine geçirmesi ile ilgili bir kanaatleri vardı. Biz tahkim heyetine bunun böyle olmadığını savunduk. Tahkim heyetinin objektif ve sağduyulu yaklaşacağından eminiz. Şu anda Paris'te 16-17 kişilik bir ekibimiz var. 10,1 milyar dolarlık bir dava. Burada kazanacağımızdan ümidim çok fazla. Türkiye mutlaka kazanacaktır, çünkü aklın yolu bir" 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap