12 °C

Van ve Ardahan'da toplu mezarlar bulundu

1915 olaylarının aydınlatılmasına yönelik kazıda 33 iskelet bulundu.

Van ve Ardahan'da toplu mezarlar bulundu

VAN - 1915 olaylarının aydınlatılmasına yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında Gevaş ilçesine bağlı Yanıkçay köyünde kazı yapıldı ve 25 iskelet ortaya çıkarıldı.

Ardahan'da da açılan toplu mezarda Ermeniler tarafından 1915'te katledilen Müslüman Türklere ait 8 insan iskeletine rastlandığı bildirildi.

Gevaş ilçesine 15 kilometre uzaklıktaki Yanıkçay köyünde, Ermeni çeteleri tarafından katledilen Müslüman Türklerin toplu mezarının ortaya çıkarılmasına yönelik Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cevat Başaran'ın katılımıyla kazı gerçekleştirildi.

Prof.Dr. Başaran, gazetecilere yaptığı açıklamada, Gevaş ilçesine bağlı Yanıkçay köyünde bir toplu mezar kazısı gerçekleştirildiğini ifade ederek, bu kazıyla 1915 olayları sırasında bölgede Ermeniler tarafından katledilen Müslüman Türkler'e ait yeni belge ve bulgular ortaya çıktığını söyledi.

Köyün yaşlılarından edinilen bilgiye göre, Ermeni çetelerinin çevrede topladıkları köylüleri, Yanıkçay'a getirerek topluca katlettiğini anlatan Prof.Dr. Başaran, bu insanların topluca katledildikten sonra 3 büyük çukura toplu olarak gömüldüklerini bildirdi.

Prof.Dr. Başaran, 1 no'lu mezarda kazı yaptıklarını ve 25 iskelet ortaya çıkardıklarını belirterek, altaki iskeletleri çıkarmadıklarını, 1 no'lu mezarda 150 iskelet bulunduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Prof.Dr. Başaran, kayıtlara göre, bölgedeki katliamlarda 500 Türk'ün öldürüldüğünü ifade ederek, şöyle konuştu:

"Toplu mezar kazısı esnasında çıkan bulgular arasında, kadın iskeleti, erkek iskeleti, çocuk iskeletleri topluca üst üste yığılarak bırakılmış. Üzerlerinde giysi parçaları var. Giysilerin düğmeleri, bilezikler, yüzükler ayakkabı parçaları, saç parçaları, başörtü parçaları ortaya çıktı. Bu bulgular bize katledildiklerini gösteriyor. Düzenli olarak biçimlendirilmiş bir mezar değil. Topluca katledikten sonra, toplu şekilde gömüldükleri anlaşılmakta."

Kazıda 20 işçinin görev aldığını bildiren Prof.Dr. Başaran, Van Bölge Müzesi, Atatürk Üniversitesi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesinin elemanlarıyla yapılan kazı çalışmasında, insanların silahla öldürüldüklerine dair bulguya rastlamadıklarını ancak kemiklerdeki darp izine göre süngüyle öldürülmüş olabileceklerini kaydetti.

Ardahan'da 8 iskelet

Ardahan'da açılan toplu mezarda Ermeniler tarafından 1915'te katledilen Müslüman Türklere ait 8 insan iskeletine rastlandığı bildirildi.

Kars Müze Müdürlüğü ve Kafkas Üniversitesi (KAÜ) tarafından oluşturulan 21 kişilik kazı ekibi, Halil Efendi Mahallesi'nde, Yanık Cami bölgesinde yaptığı kazı çalışmasını tamamladı.

Kars Müze Müdürü Necmettin Alp, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ermeni Taşnak çetelerinin bölgede ciddi bir katliam yaptığını belirterek, kazıda bu katliamı ortaya koyan bulgulara ulaştıklarını söyledi.

Alp, "Çalışmamızda, Ermeni çeteleri tarafından 1915'te katledilen Müslüman Türklere ait 8 insan iskeletine rastlandı" dedi.

KAÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sezin Sezer de kısa sürede yapılan çalışmada önemli sonuçlar elde edildiği ifade etti.

Kazıda bulunan insan kemiklerinin titizlikle toplandığını dile getiren Sezer, "80 metrekarelik bir alanda, 1,5 metre derinlikte yaptığımız bu çalışmada 8 insan iskeletini parçalanmış halde tespit ettik. Bu iskeletler üzerinde yapılacak çalışma ve inceleme antropolojik olacak" diye konuştu.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.