21 °C

'Vergi cennetleri' için araştırma önergesi verildi

"Paradise papers" haberinin ardından CHP ve HDP, konunun araştırılması için TBMM'ye araştırma önergesi verdi.

'Vergi cennetleri' için araştırma önergesi verildi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Bülent Tezcan, Başbakan Binali Yıldırım'ın oğullarının Malta'da off-shore şirketleri olduğu iddiaları üzerine TBMM'ye araştırma önergesi verdiklerini belirtti.

Tezcan, CHP genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında bu belgelerin açıklanmasıyla dünya çapında vergiden kaçmak amacıyla bazı isimlerin vergi cenneti ülkelerde şirketler kurduğunun ortaya çıktığını söyleyerek, şunları kaydetti: "Bu kara tabloya hükümet sayesinde Türkiye de girdi. Başbakanın çocukları ve akrabalarının vergi cenneti olan Malta'da şirketleri olduğu ortaya çıktı"

CHP'nin yanı sıra, HDP de söz konusu belgelerin Türkiye ile ilgili kısımlarının araştırılması için araştırma önergesi sunarak, Meclis araştırması açılmasını istedi.

Cumhuriyet gazetesinin dünya genelinde 67 medya kuruluşuyla birlikte önceki gün yayımladığı "Paradise papers" adını taşıyan belgelerde Yıldırım'ın iki oğlunun Malta'da beş şirketi bulunduğu iddia edilmişti. Başbakan Yıldırım, dün ABD'ye gidişinden önce düzenlediği basın toplantısında, oğullarının şirketlerinin açık faaliyet gösterdiğini, her türlü mali ve hukuki soruşturmanın yapılabileceğini kaydetmişti.

Başbakan Yıldırım: Hukuk devletinde 'güvence' olmazOff-shore iddiasına yanıt: Gizli bir iş yok

'Vergi cennetleri' için araştırma önergesi'Vergi cennetleri' için araştırma önergesi

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap