13 °C

Vizeler kalktı işler hızlandı

İş adamları Kuzey Afrika ve Körfez ülkeleriyle de vizelerin kaldırılmasını bekliyor.

Vizeler kalktı işler hızlandı

ANKARA - Yürütülen diplomatik atak ve komşularla sıfır problem politikasının ardından Türkiye'ye vize uygulamayan ülke sayısı 61'e ulaşırken, iş adamları bundan sonraki süreçte, başta AB ülkeleri olmak üzere, Kuzey Afrika ve Körfez ülkeleriyle de vizelerin kaldırılmasını bekliyor.

Endonezya ile de vize uygulamasının kaldırılmasına yönelik çalışmalar da başlatılırken, vizelerin kaldırılmasının ticaret, seyahat, alışveriş, sağlık ve eğitim turizmine olumlu yansımalarının olacağı öngörülüyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükkeşi, vizelerin kaldırılmasının Türkiye'nin dış ticaretine çok olumlu yansımalarının olduğunu söyledi.

Vize uygulamasının kaldırılmasının özellikle ikili iş görüşmeleri için gidip gelen, çeşitli fuarlara katılan iş adamları için büyük önem taşıdığına işaret eden Büyükekşi, bundan önce ihracatı düşünmeyen birçok üreticinin, gidip gelmesi daha kolay olduğu için artık ihracatı düşündüğünü bildirdi.

Özellikle Rusya'dan vize almanın çok zor olduğunu, bazen iki ayı bulabildiğini kaydeden Büyükekşi, bu ülkeyle Vize Muafiyeti Anlaşması'nın imzalanmasının önemine dikkati çekti.

TİM Başkanı Büyükekşi, "Vize uygulaması kaldırıldı ama Rusya Meclisi'nden geçtikten sonra uygulamaya geçilecek. Uygulama belki ekim, kasım aylarını bulabilir. Ondan sonra Rusya'ya ihracatımızda olumlu etkisi görülecek. Özellikle önümüzdeki yıl, olumlu katkısı daha çok ortaya çıkacak" dedi.

Büyükekşi, AB üyesi ülkelerle vizelerin kaldırılmasını her zaman gündeme getirdiklerini belirterek, "Mallarımız serbest dolaşımda ama iş adamları serbest dolaşımda değil. Şu anda görüşmeler yapılıyor, bunun bir an önce düzeltilmesi gerekli. En azından iş adamlarımıza mutlaka Avrupa'da serbest dolaşım hakkı verilmeli" diye konuştu.

Koçoğlu: İşler hızlandı

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu da, vizelerin kaldırılmasının iş yapan insanlar için inanılmaz bir avantaj sağladığını belirterek, "Vize uygulamasının kaldırılması, işlerin hızlandırılmasını, o ülkelerde prestij kazanmamızı sağlıyor. Yani bilet bulduğunda, anında o toplantıya gidebiliyorsun. Bu inanılmaz bir avantaj sağlıyor. Bütün bunlar da iş adamlarının o ülkelerde iş alma iştahını artırıyor" dedi.

Vize uygulamasının kaldırılmasının o ülkelere giden işçi sayılarında da büyük artış sağlayacağını belirten Koçoğlu, "Vizelerin kaldırıldığı ülkelere giden işçi sayısının yüzde 50 oranında aratacağını tahmin ediyorum. Bazen 1-2 aylık işçi götürmemiz gerekiyor ama götüremiyoruz. Karşı tarafta vize olduğu için çalışma izni gerekiyor. Çalışma izni geldikten sonra buradan vize alınabiliyor. Bu da zaman kaybına neden oluyor" dedi.

Koçoğlu, İNTES olarak bundan sonra başta Cezayir olmak üzere AB, körfez ülkeleri ve Kuzey Afrika ile de vizelerin kaldırılmasını istediklerini, bunun iş adamları için büyük kolaylık sağlayacağını kaydetti.

Sırada Endonezya var

Son zamanlarda yürütülen diplomatik çalışmaların ardından son bir yılda birçok ülke, Türk vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırdı. Suriye, Pakistan, Arnavutluk, Libya, Ürdün, Lübnan ve son olarak Rusya'nın da eklenmesiyle Türkiye'ye vize uygulamayan ülke ve bölgelerin sayısı 61'e yükseldi. Son olarak Endonezya ile de vizelerin tamamen kaldırılmasıyla ilgili çalışmalar başlatıldı.

En son Rusya ile imzalanan anlaşmaya göre, Türk ve Rus vatandaşlarının bir aya kadar olan turistik ziyaretleri vize zorunluluğu dışında tutulacak. İki ülke vatandaşları 90 gün içinde 30 günü geçmeyen seyahatlerinde vize almadan giriş yapabilecekler.

Türkiye'ye vize uygulamayan ülke ve özel idare bölgeleri ise şöyle:

"Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Ekvador, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guatemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, Haiti, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Katar, Kosta Rika, Libya, Lübnan, Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritus, Nikaragua, Pakistan, Palau Cumhuriyeti, Paraguay, Rusya, St. Vincent-Grenadines, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Svaziland, Şili, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Tacikistan, Tanzanya, Uruguay, Ürdün, Venezuela."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.