12 °C

Wall Street rekor kırdı, altın kan kaybetti

Wall Street rekor kırdı, altın kan kaybetti

 

Nazlı Gökçe MİS / Troy Kıymetli Maden Ticareti AŞ

 

Geçtiğimiz hafta piyasalara dolar hakim olurken, yatırımcılar ivme kaydeden ABD ekonomisi karşısında iştahlanarak hisse senedi piyasalarına yöneldiler. Adım adım geri çekilen altın haftayı yüzde 1.8 zararla kapatırken diğer kıymetliler de takip etti. En az yarayı 0.7 ile gümüş aldı.

Altın haftayı 1304.80 dolar/ons ile açtı. Salı günü ABD'nin konut sektörüne ait rakamlar yüksek açıklanırken, çekirdek TÜFE rakamı beklentilerin altında kalarak sarı madenin 1295 dolar/ons'a çekilmesine neden oldu. Hafta ortasında, FED'in Temmuz ayındaki toplantı tutanaklarını açıkladı. 
Yetkililer, ülkenin emek piyasasının durumunun normalleştiğine inanırken, diğer ipuçlarını da bir araya getiren yatırımcılar, FED'in faiz oranlarını artırmada aceleci davranmayacağını düşünüyorlar. Altın sonraki gün özellikle Avrupalı yatırımcıların teknik satışlarına maruz kalırken, ABD kanadından açıklanan kritik veriler altın'ın düşüşünü hızlandırdı. Çalışma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre işsizlik başvuruları 312,000'den 298,000'e düşerken, konut satışlarında da artış kaydedildi. Ayrıca Philadelphia FED imalat endeksi de beklenenden yüksek açıklanınca altın, son iki ayın en düşük seviyesi olan 1276.70 dolar/ons'a kadar yuvarlandı. Cuma günü ABD başkanı Yellen'in ABD'nin Jackson Hole'de yaptığı konuşmasının en önemli açıklaması; "Enflasyon yüzde 2'ye yaklaşırken, para politikasında çok erken sıkılaştırma istihdam piyasasında tam bir toparlanmayı engelleyebilir" şeklinde oldu. Altın toplantıdan pek fazla etkilenmezken 1274 dolar/ons'tan yüzünü yukarı dönerek haftayı 1281.11 dolar/ons'tan yüzde 1.81 kayıpla bitirdi. Geçtiğimiz hafta 900 dolar/ons'u aşan Paladyum bu hafta kar satışlarıyla geri çekildi. Kıymetlilere karşılık temel metallerde topkeyün yükseliş kaydedildi. 

1290 dolar/ons üzerinde kapanış yaptığı takdirde altın için pozitif düşünülebilir, aksi takdirde temkinli olmakta fayda var. Bu hafta içinde altın'ın iyi bir hamle yaparak 1320 dolar/ons'a kadar uzanmasını bekliyoruz.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.