6 °C

Yağışlar devam edecek

Bahar yağmurları haftasonuna kadar devam edecek, hafta ortasında soğuk hava geliyor.

Yağışlar devam edecek

ANKARA - Bahar yağışları, ülke genelinde 10 Nisan Pazar gününe kadar aralıklarla etkisini sürdürecek.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan "Meteorolojik Uyarı"ya göre, bahar yağışları, yeni haftanın ilk günlerinde kuzey, iç ve doğu kesimlerde, hafta ortasından sonra ülke genelinde aralıklarla etkili olmaya devam edecek.

Tüm yurtta yarın aralıklarla bahar mevsimine uygun yağmur ve sağanak şeklinde yağış geçişleri bekleniyor. Yağışların, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Gümüşhane, Bayburt ve Artvin çevrelerinde lokal olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı kuzey ve doğu kesimlerde 2-4 derece azalacak, diğer bölgelerde önemli değişiklik beklenmiyor.

Hafta ortasında soğuk hava geliyor

Ülkenin büyük bir bölümünde 6 Nisan Çarşamba günü aralıklarla devam edecek yağışlara ilave olarak, 7 Nisan Perşembe günü Balkanlar üzerinden yeni bir soğuk ve yağışlı havanın gelişiyle birlikte ülke genelinde yağış bekleniyor.

Kuzey, iç ve batı bölgelerde 8 Nisan Cuma günü ve hafta sonunda hissedilir derecede sıcaklık düşüşüne paralel olarak ülke genelinde yağışların etkisinin artıracağı tahmin ediliyor.

Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yarın, Elazığ, Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak, Bitlis ve Hakkari çevrelerinde 5 Nisan Salı günü aralıklarla yağmur ve sağanak şeklinde görülecek yağışların lokal olarak kuvvetli olacağı tahmin edildiğinden lokal su baskını, ani sel, trafikte aksamalar gibi yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Bu arada, bugün akşam saatlerinde Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Şırnak, Ağrı ve Iğdır çevrelerinde toz taşınımı beklendiğinden, hava kalitesinde ve görüş mesafesinde azalma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.