3 °C

Yap-işlet-devret modeliyle olacak

Ulaştırma Eski Bakanı Yıldırım, "Kanal İstanbul"un maliyetinin genel bütçeden karşılanmayacağını, yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştirileceğini söyledi.

Yap-işlet-devret modeliyle olacak

İSTANBUL - Ulaştırma Eski Bakanı Binalı Yıldırım, "çılgın proje" olarak nitelendirilen, "Kanal İstanbul"un maliyetinin genel bütçeden karşılanmayacağını, yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştirileceğini söyledi.

Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği'nin (TUROB) Nisan ayı Geleneksel Öğle Yemeği'ne Ulaştırma Eski Bakanı Binali Yıldırım ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay katıldı.

Burada gazetecilerin "çılgın proje"ye ilişkin sorularını yanıtlayan Binali Yıldırım, Kanal İstanbul'un, İstanbul'un Batısı'nda yeni bir yaşam alanı oluşturma projesi olduğunu söyledi.

Maliyete ilişkin sorular üzerine Yıldırım, "Şüphesiz ki yapılacak etütler, sondajlar ve uygulama projeleri ile maliyeti net olarak ortaya çıkacak. Bu çalışmaları yapmadan bir bedel tahmini yapmak yanlış olur" dedi.

Genel bütçeden karşılanmayacak

Proje maliyeti için tahminler yapıldığını belirten Yıldırım, "10 milyar dolar diyen var. 15 milyar dolar diyen var. Fakat proje, bugüne kadar tek bir proje olarak yapılmış en büyük projedir. Parasal bedel olarak. Tabi, proje genel bütçeden karşılanmayacağı için maliyet noktasının da bu anlamda çok büyük bir esprisi yok. Bu bir kamu -özel sektör ortaklığı projesidir. Yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştirilecek bir projedir. Tıpkı, Boğaz'ın ikinci tüp geçişi gibi, tıpkı İstanbul-İzmit Körfezi, İzmir Otoyol projesi gibi" diye konuştu.

Tankerler, kanalı kendisi tercih edecek

Montreux anlaşması ile İstanbul Boğazı'ndan geçiş yapan tankerlerin, Kanal'a nasıl yönlendirileceği ve nasıl ikna edileceği konusunda Binali Yıldırım, "Bizim kimseyi ikna etmek gibi bir konumuz yok. Bu ülkenin hükümranlık haklarını kullanmak yine bu ülkeye aittir. Montreux, sadece Boğaz'dan masum geçiş hakkı verir. Onun dışında başka bir yaptırımı yok. Bizim, geçişi engellemek gibi bir niyetimiz asla olamaz. Fakat ticari kaygılarla bu kendiliğinden tercih edilecek bir yoldur" açıklamasında bulundu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.