27 °C

Yapı Kredi'nin karı 1.55 milyarTL

Yapı Kredi Bankası 2009 yılını 1 milyar 553 milyon TL karla tamamladı

Yapı Kredi'nin karı 1.55 milyarTL

İSTANBUL - Yapı ve Kredi Bankası, 31 Aralık 2009 tarihli mali tablolarında konsolide bazda 1 milyar 553 milyon TL net kar açıkladı.

Yapı Kredi'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 2008 yılına göre net karını yüzde 23 oranında artıran Yapı Kredi'nin toplam gelirleri ise yüzde 26 artışla 6 milyar 71 milyon TL'ye ulaştı. Olumlu ticari performans ve başarılı gider yönetimi sayesinde Yapı Kredi'nin Gider/Gelir rasyosu ise bir önceki yıla göre 12 puan daha iyileşerek yüzde 41'e düştü. 2009 yılında Bankanın ortalama özsermaye karlılığı yüzde 23 olarak gerçekleşirken Sermaye Yeterlilik Rasyosu ise banka bazında yüzde 17,8, konsolide bazda yüzde 16,5 olarak gerçekleşti.

Ekonomide yaşanan daralmaya rağmen müşterilerini desteklemeye devam ettiklerini belirten Yapı Kredi Murahhas Aza ve Genel Müdürü Faik Açıkalın, 2009 yıl sonu itibarıyla toplam kredilerinin yaklaşık 40 milyar lira olarak gerçekleştiğini ve özellikle konut kredilerinde sektörden 6 puan daha fazla büyüyerek geçen yıla göre yüzde 20'lik artış kaydettiklerini açıkladı. Büyümeye ve büyütmeye yönelik yatırımlarını durdurmadıklarını belirten Açıkalın, zorlu piyasa şartlarına rağmen 2009 yılında oldukça uygun koşullarla toplam 1 milyar 395 milyon ABD Doları tutarında sendikasyon kredisi aldıklarını ve bu kaynağın banka müşterilerinin finansman ihtiyaçlarında kullandırıldığını söyledi.

Açıkalın şöyle devam etti:

"2009 yılında, kriz döneminde altyapı ve süreçlerimizde önemli iyileştirmeler gerçekleştirdik. Bu çerçevede kredi sistemi altyapısında düzenlemeler yaparak müşteri odaklılık ve ticari üretkenlik seviyelerinde artışlar sağladık. Ayrıca ticari ve iş yapış şekillerimizde verimliliğimizi yükselten yeni uygulamaları da hayata geçirdik. Böylece güçlü bir ticari performansla gelirlerimizi geçen yıla göre yüzde 26 oranında artırmayı başardık. Buna karşılık sıkı gider disiplini ve gelirlerdeki olumlu performans sayesinde gider/gelir rasyosunda da 12 puanlık bir iyileşme sağladık."

Kredi kartları

Yapı Kredi'nin kredi kartlarındaki güçlü performansını 2009 yılında da sürdürdüğünü belirten Açıkalın, şöyle devam etti:

"Yapı Kredi olarak kredi kartları alanındaki 18 yıllık liderliğimizi 2009'da da devam ettirdik. Kredi kartı bakiyesine göre yüzde 20,4'lük pazar payı elde ederek sektörde ilk sıradaki yerimizi koruduk. Bununla birlikte finansal iştiraklerimiz Yapı Kredi Faktoring ve Yapı Kredi Leasing de sırasıyla yüzde 26,9 ve yüzde 16,1'lik pazar paylarıyla 2009'u lider bitirdiler. Ayrıca, düşen faiz ortamında müşterilerin yatırım tercihinin mevduattan varlık yönetimi alanına kaymasıyla yönetilen varlıklarımızı yüzde 24 oranında büyüterek 7,7 milyar TL seviyesine ulaştırmayı başardık.

"2010'da sektörden fazla büyüyeceğiz"

2010 yılında da müşteri memnuniyetine, sürdürülebilir büyümeye ve kârlılığın korunmasına odaklanmaya devam edeceklerini belirten Açıkalın, "Sektör ve makro ekonomik görünüme ilişkin öngörülerimiz çerçevesinde 2010 yılında sektörde kredi büyümesinin yüzde 12-15 civarında olmasını bekliyoruz. Yapı Kredi olarak sektörün üzerinde bir büyüme gerçekleştirerek kredilerimizi yüzde 17-18 civarında artırmayı planlıyoruz. Özellikle KOBİ, konut kredileri, bireysel ihtiyaç kredileri, ticari ve kurumsal krediler ile proje finansmanı alanında pazar payı kazanmayı hedefliyoruz" dedi.

Banka olarak her alanda müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşıyacak çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Faik Açıkalın, The Banker dergisinin 2009 yılında Yapı Kredi'yi Türkiye'de Yılın Bankası olarak seçtiğini, Global Finance dergisinin ise hem "Bireysel İnternet Bankacılığı" hem de "Kurumsal İnternet Bankacılığı" alanlarında Yapı Kredi internet şubesini Avrupa'nın En İyisi seçtiğini anımsattı.

Faik Açıkalın, şöyle devam etti:

"Ayrıca Avrupa'nın en büyük altıncı kredi kartı programı olan World, The Banker'ın kredi kartı markaları sıralamasına tek Türk markası olarak girerek 400 milyon ABD Doları marka değeriyle Dünyanın En Değerli 10. Kart Programı seçildi. Bu çalışmalarımızın dünyanın önde gelen saygın finans yayınları tarafından takdir görmesi son derece gurur verici. Yapı Kredi'nin müşterileri ve çalışanları için daima ilk tercihi olması hedefiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz."

60 yeni şube 1200 kişiye istihdam

Faik Açıkalın, 838 şube ile Türkiye'nin en geniş dördüncü şube ağına sahip bankası konumunda olduklarını belirterek, 2010 yılında ise 60 yeni şube açarak yaklaşık 1.200 yeni personeli işe alacaklarını bildirdi.

Yapı Kredi'nin 31 Aralık 2009 Tarihli Konsolide Finansal Sonuçlarına ilişkin seçilmiş göstergeler de şöyle:

Net Grup kârı: 1 milyar 553 milyon TL           

Faaliyet giderleri: 2 milyar 510 milyon TL   

Toplam gelirler: 6 milyar 071 milyon TL         

Toplam aktifler:  71 milyar 734 milyon TL     

Net faiz dışı gelirler:  2 milyar 174 milyon TL 

Toplam mevduat:  43 milyar 375 milyon TL      

Net faiz gelirleri: 3 milyar 897 milyon TL      

Toplam krediler: 38 milyar 863 milyon TL  

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap