13 °C

Yasadışı dinlemeler için kamu davası açıldı

Yasadışı dinleme soruşturması kapsamında 2 emniyet müdürü ile biri emekli 7 polis hakkında ağır ceza mahkemesinde kamu davası açıldığı bildirildi

Yasadışı dinlemeler için kamu davası açıldı

ADANA - Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, yasadışı dinleme soruşturması kapsamında 2 emniyet müdürü ile biri emekli 7 polis hakkında ağır ceza mahkemesinde kamu davası açıldığını bildirdi.

Başsavcılığın yazılı açıklamasında, Adana Adliyesi'nde bazı hakim ve cumhuriyet savcılarının yasadışı dinlenmesine ilişkin soruşturmalardan biri olan ve Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı S.K. ile Adana Cumhuriyet Savcısı Ş.U'nun yasadışı dinlenmesiyle ilgili soruşturmanın tamamlandığı belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bu kapsamda, emniyet müdürü İ.B. ve E.Y. ile emniyet amiri A.A, komiser F.M, polis memuru H.S, A.Ş, R.K. ve M.A. ile emekli polis başmemuru A.K. hakkında, iştirak halinde kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği (TCK 204/2), iftira (TCK 267/1), suç uydurma (TCK 271/1), haberleşmenin gizliliğini ihlal (TCK 132/1), kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması (TCK133/1), özel hayatın gizliliğini ihlal (TCK 134/1), kişisel verilerin kaydedilmesi (135) suçlarından ikişer kez cezalandırılmaları talebiyle Adana Ağır Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açılmıştır.

Ayrıca ilimizde görev yapan bazı kamu görevlilerinin, bir kısım hakim, cumhuriyet savcısı ve zabıt katibi ile adliye personelinin yasadışı dinlendiğine ilişkin yapılan suç duyuruları üzerine başlatılan soruşturmalar sürdürülmektedir."

9 sanığın 56'şar yıl hapsi isteniyor

Haklarında açılan davada 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak 9 sanığın sevk maddelerine göre 56'şar yıl hapsi isteniyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap