Yeni Apple Watch ile zaman ‘değer’lendi!

Teknoloji devi Apple, San Francisco’da yeni ürünlerinin lansmanını gerçekleştirdi. Aylar öncesinden merakla beklenen iPhone 6S’in gövde gösterisine rağmen, tanıtıma ‘Apple Pencil’ eşliğinde gelen iPad Pro ve lüks kayışıyla yeni Apple Watch damga vurdu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Murat YILDIZ

Apple merakla beklenen lansmanını San Francisco’da gerçekleştirdi. iPhone 6S’in de tanıtıldığı lansmanda gecenin bombası iPad Pro ve onunla birlikte gelen “Apple Pencil” oldu. Sunum, Apple CEO’su Tim Cook’un konuşmasıyla başladı. Cook, San Francisco’da Bill Graham Civic Auditorium’da yaptığı sunumda, Apple Watch ve iPad Pro’nun tanıtımıyla başladı. 

Lansmanda elbette en dikkat çekici ürünlerde biri de aylardır merakla beklenen iPhone 6S ve iPhone 6S Plus oldu. A9 işlemciye sahip iPhone 6S, bir önceki iPhone modeline göre daha hızlı işlemciye sahip olarak tanımlanırken, bu ürünle bükülme sorununa çözüm getirildiği vurgulandı. Ardından sahneyi ultra lüks kayışıyla yeni Apple Watch aldı. 

iPhone kamerasında devrim! 
iPhone 6’da 8 megapiksellik bir kameraya yer veren Apple, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ta 12 MP iSight kamera bulundurdu. Bu kamera 4K video çekilmesine imkan sağlıyor. Aynı zamanda, daha iyi bir odaklama sağlayan cihazla elbette daha önceki modellere göre daha iyi bir fotoğraf çekimi yapılabiliyor. Yeni modellerin ön kamerası ise 5 MP çözünürlüğünde. 

Özellikle Rose Gold rengiyle dikkat çeken yeni iPhone’da 4 farklı renk seçeneği bulunuyor. 3D Touch (Force Touch) isminde yeni bir özelliği de barındıran iPhone 6S’te bu özellik tıpkı bir “kısa yol tuşu” görevi görüyor. Sıkça yapılan eylemler için kısayol oluşturan 3D Touch özelliği, sert dokunulduğu takdirde kullanıcıyı içeriğe yönlendiriyor. Bir anlamda kullanıcı ‘baskı düzeyine göre’ ekranı daha rahat kontrol edebiliyor. 

Her iki iPhone’da 12 Eylül tarihinde ön siparişe açılırken, iPhone 6S’in fiyatları 199 ile 399 dolar arasında, iPhone 6S Plus’ın fiyatı ise 299 ile 499 dolar arasında değişiyor. 

Lüks marka Hermes ile işbirliği 
Apple’ın her yıl Eylül ayında merakla beklenen yeni iPhone modelinin yanında tanıttığı Apple Watch’ın işletim sistemi de dikkat çeken yenilikler arasındaydı. WatchOS işletim sistemi adı verilen yenilik, yakında Apple Watch’lara gelecek. AirStrip isimli sağlık uygulaması da yine Apple Watch’a çok yakında gelecek uygulamalardan biri olarak biliniyor. AirStrip, WatchOS 2 ile anlık olarak sağlık durumunuzu saatinize yansıtabiliyor. Apple’ın akıllı saati Apple Watch için geliştirdiği işletim sistemi WatchOS 2.0 sürümü de 16 Eylül’de yayınlanacak. Bunun yanında, yeni model Apple Watch’ın kayışı için lüks marka olan Hermes ile işbirliğine gidildiği ve iki farklı renk seçeneğinin olacağı kaydedildi. Ayrıca Apple Watch için 10 binden fazla uygulama olduğu da vurgulandı. Apple Watch’ın yeni modeline ayrıca Facebook Messenger uygulaması eklendi ve metin, görüntü ve yer bildirimi gönderilmesi imkânı sağlandı. 

Önemli detay: Apple Pencil 
Apple Watch’taki bu gelişmelerin ardından Apple’ın ikinci bombası ise iPad Pro oldu. Apple’ın daha büyük ve daha hızlı bir iPad hazırladığı görülürken, bu yeni modelin ekranının 12.9 inç büyüklüğünde olduğu bilgisi verildi. Yeni bir A9X 64-bit chipe sahip bu model öncekinden 1.8 kat daha hızlı hale geldi. Öte yandan, “Apple Pencil” olarak adlanndırılan bir kalem aparatı da ürüne eklenen en önemli detay oldu. 

Tanıtılan yeni Apple TV modelinde ise uzaktan kumanda üzerinde yapılan değişiklikler dikkat çekici olurken, “konuşan kumanda” özelliği adeta çığır açacak nitelikte. Yeni kumandada, bir düğmeye basılarak, “Siri” aktif hale getirilebiliyor ve sözlü komutla Apple TV’ye ne yapmak istediğiniz aktarılabiliyor. Apple TV’ye özel olarak geliştirilen tvOS işletim sistemi ise ilgi görecek yeni Apple ürünlerinden... iOS tabanlı olan işletim sistemi, Apple TV’ler altında da çalışabiliyor. 

Öte yandan, Apple TV’nin daha önce de duyurulan “oyun” özelliği de resmileşmiş oldu. Kumanda ile Activision gibi yapımcıların geliştirdiği oyunlar oynayabilmek artık mümkün hale gelirken, spor karşılaşmalarında ekranı ikiye bölme ve aynı anda iki müsabakayı seyredebilme şansı da geliyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir