4 °C

Yeni HSK yarın göreve başlıyor

TBMM tarafından seçilen 7 üye ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçtiği 4 üyenin yanı sıra Adalet Bakanının başkan, Adalet Bakanlığı Müsteşarının da doğal üye olduğu yeni HSK yarın toplanacak.

Yeni HSK yarın göreve başlıyor

TBMM tarafından seçilen 7 üye ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçtiği 4 üyenin yanı sıra Adalet Bakanının başkan, Adalet Bakanlığı Müsteşarının da doğal üye olduğu yeni Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) yarın göreve başlıyor.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 16 Nisan'daki halk oylamasına ilişkin kesin sonuçları içeren kararının 28 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından anayasa değişikliğinde yer alan yüksek yargıyla ilgili düzenlemeler yürürlüğe girdi.

Anayasa değişikliğiyle, 22 üye ve üç daireden oluşan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısı değişti. Düzenlemeyle HSYK'nın adı "Hakimler ve Savcılar Kurulu" oldu. HSK'nın, genel kurul ve iki daire halinde 13 üyeyle çalışması kararlaştırıldı.

Değişiklikten önceki düzenlemede olduğu gibi Adalet Bakanı kurulun başkanı, Adalet Bakanlığı Müsteşarı da kurulun doğal üyesi sayıldı.

HSK Başkanvekili ve daire başkanları belirlenecek

TBMM ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından üyelerin seçilmesinin ardından oluşan yeni HSK, yarın göreve başlayacak.

Adalet Bakanı Bozdağ'ın başkanlığında yeni üyelerle gerçekleştirilecek ilk HSK Genel Kurulunda, iki daireye üyelerin dağılımı yapılacak, HSK Başkanvekili ve daire başkanları belirlenecek.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.