11 °C

Yeşil kart iptal olmayacak, askıya alınacak

Yeşil kart sahibi, sosyal güvenlik kurumundan istifade etmeye başlayınca yeşil kartı askıya alınacak.

Yeşil kart iptal olmayacak, askıya alınacak

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yeşil kartla ilgili askıya alma sistemi getireceklerini belirterek, ''Kişi, sosyal güvenlik kurumundan istifade etmeye başlayınca sadece yeşil kartı askıya alınacak. Ama tekrar iş kaybı olduğunda yeşil kart otomatik devreye girecek'' dedi.

TGRT Haber'de Ankara'nın Gündemi programında soruları yanıtlayan Babacan, Orta Vadeli Program'da gelir dağılımındaki düzelmenin devam edip etmeyeceği sorusu üzerine, Türkiye'de gelir dağılımında yaşanan düzelmenin arkasında yatan temel faktörün serbest ve rekabete dayalı bir piyasa ekonomisinden yana olunuşu olduğunu söyledi.

Serbest rekabet olduğu zaman, her şeyin şeffaf olduğu bir ortamda, astronomik şeyler kazanmanın çok kolay olmadığını belirten Babacan, şunları kaydetti:

''Rekabeti önleyici uygulamalardan kaçınıyorsanız, o zaman firmalar daha ucuza daha iyi satmaya çalışıyor. Otomotiv sektörü Gümrük Birliğinden en çok korkan sektördü. Rekabete açtık bu sektörü, dünyanın en kaliteli arabalarını üretiyoruz. Türkiye'de üretilen Japon, Fransız, İtalyan markaları var. Dünya genelindeki otomobillerin en kalitelisi Türkiye'de üretiliyor. Küresel modellerin hepsi Türkiye'de üretilir hale geldi, niye, Türkiye'de rekabet var. Serbest rekabet sistemi çok çok önemli, rekabeti iyi çalıştırın, gelir dağılımından korkmazsınız.''

Babacan, yeni bir düzenlemeyle, sosyal yardım alan vatandaşların eğer sağlığı da yerindeyse, aynı zamanda İş-Kur'a kayıt olmalarını isteyeceklerini, bu vatandaşların aynı zamanda İş-Kur'da da listelenmiş olacağını ve uygun bir iş olduğunda haber verileceğini ifade etti.

Yeşil kart sistemiyle ilgili bir sorun olduğunu belirten Babacan, ''Bir vatandaşımız asgari ücretle iş bulduğunda ya da 10 kişilik bir ailede bir kişi bile asgari ücretle iş bulsa, yeşil kartı iptal ediliyor. Biz bunu değiştiriyoruz, askıya alma sistemi getireceğiz. Kişi, Sosyal Güvenlik Kurumundan istifade etmeye başlayınca sadece yeşil kartı askıya alınacak ama tekrar iş kaybı olduğunda yeşil kart otomatik devreye girecek'' diye konuştu.

Bu yılın ilk yarısındaki büyümenin kaynağının özel sektör yatırımları olduğunu vurgulayan Babacan, özel sektörün toplam 80 milyarlık yatırım yaptığını ifade etti.

Bu yıl açıklanan Orta Vadeli Program'ın geçen yılın devamı niteliğinde olduğuna işaret eden Babacan, ''Dolayısıyla üç yılda mali disipline devam edeceğiz, kamu borç stoğumuz da düşmeye devam edecek. 2009 sonundan 2010 sonuna kadar kamu borç stokunun milli gelire oranı yüzde 42'ye düşmüş olacak'' dedi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.