11 °C

Yeşilırmak Kapısı yarın açılıyor

Müzakerelerin sürdüğü Kıbrıs'ta 7. sınır kapısı yarın açılıyor.

Yeşilırmak Kapısı yarın açılıyor

 

LEFKOŞA -  Kıbrıs'ta liderler Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulmak için müzakerelere devam ederken, iki taraf arasında yarın yeni bir sınır kapısı açılacak.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Kıbrıs Rum kesimi arasında geçişleri sağlayan 7. sınır kapısı olan Yeşilırmak Kapısı, yarın bölgede düzenlenecek bir törenle açılacak.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın yapacağı açılışa, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle de katılacak.

Yeşilırmak Kapısı'nın açılmasıyla KKTC toprağı olan, ancak KKTC'yle kara bağlantısı bulunmayan Erenköy'e karayoluyla kontrollü geçiş imkanı da sağlanacak. Ayrıca, bölgede yaşayan Rumların Lefkoşa'ya ulaşım süreleri daha da kısalacak.

Yeşilırmak Kapısı'yla ilgili altyapı çalışmaları, KKTC'nin 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Hristofyas'ın katıldığı, 29 Martta düzenlenen törenle başlatılmıştı.

KKTC ile Kıbrıs Rum kesimi arasında geçişi sağlayan, 1'i Gazimağusa, 1'i Beyarmudu, 3'ü Lefkoşa ve 1'i de Bostancı'da olmak üzere 6 sınır kapısı bulunuyor.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.