14 °C

Yıldırım: Fransa’nın bu hareketi ağır bir tahriktir

Başbakan Yıldırım, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un YPG açıklamalarıyla ilgili, "NATO müttefiki Fransa’nın bu hareketi ağır bir tahriktir." dedi.

Yıldırım: Fransa’nın bu hareketi ağır bir tahriktir

Başbakan Binali Yıldırım, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "YPG ile Türkiye arasında arabulucu olabiliriz" sözlerine sert tepki gösterdi.

Başbakan Yıldırım Bosna Hersek dönüşü uçakta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un YPG/PKK açıklamalarına ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yıldırım, "Fransa’nın yaptığı kabul edilemez. NATO müttefiki Fransa’nın bu hareketi ağır bir tahriktir. Farklı açıklamalar geliyor ama bizi bağlayan ABD Başkanı’nın söyledikleridir. Kendisini bu çıkışından dolayı tebrik ediyoruz. Doğru bir karar vermiştir" dedi.

Terör örgütü PKK'nın Sincar'daki durumuna ilişkin konuşan Yıldırım, "Merkezi hükümet duyarlı hareket ediyor, iş bitti diyemeyiz. Tercihimiz Irak merkezi hükümetinin kendi başına yapması, olmazsa beraber yapmamız. Bu da olmazsa Suriye’de yaptığımız gibi yaparız. Şu anda kısmen çekilme var ancak tam durum tespiti yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bahçeli'den Fransa'ya 'arabuluculuk' tepkisiBahçeli'den Fransa'ya 'arabuluculuk' tepkisi

 

Kaynak: İHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap