7 °C

Yıldız Holding, McCormick ile baharat üretecek

Kurulacak ortak şirket, Türkiye'de perakende baharatlar alanında faaliyet gösterecek.

Yıldız Holding, McCormick ile baharat üretecek

İSTANBUL - Baharat üreticisi McCormick ile Yıldız Holding, yüzde 50-50 ortaklıkla yeni bir şirket kurmak üzere anlaşma imzaladı.

Konuya ilişkin yazılı açıklamada, McCormick ve Yıldız Holding'in yaptığı ortaklık anlaşması kapsamında kurulacak yeni şirketin Türkiye'de perakende baharatlar alanında faaliyet göstereceği, şirketin üretim, pazarlama, satış ve ihracat faaliyetleriyle sektöründe lider oyuncu olma vizyonu bulunduğu kaydedildi.

Yeni şirketin kurulumunun, Rekabet Kurumunun onayının ardından gerçekleştirileceği bildirildi.

McCormick'in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi'nden Sorumlu Başkanı Malcolm Swift, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Yıldız Holding ile yapacakları bu ortaklığın baharat pazarı açısından büyük potansiyel sunan ve hızla gelişen Türkiye pazarında önemli bir oyuncu olma fırsatının yanı sıra Avrupa pazarı için belirledikleri büyüme stratejisine de katkıda bulunduğunu kaydetti.

Swift, "Mc Cormick'in baharatlar ve çeşnilik ürünler alanında inovasyon, üretim ve pazarlama tecrübesi ile Yıldız Holding'in bilinirliği yüksek markaları, dağıtım ağı gücü ve tecrübesi bir araya geldiğinde Türk baharat piyasasında lider bir şirket yapılandırmamız mümkün olacaktır" ifadesini kullandı.

Yıldız Holding İş Geliştirme ve Ar-Ge Grubu Başkanı Zeki Ziya Sözen de, Türkiye'de McCormick ile güçlerini birleştirmekten mutluluk duyduklarını belirterek, "Şirketlerimiz arasında kuvvetli ve stratejik bir uyum var. Bu uyumun hem yeni kurulacak şirketimiz hem de müşterilerimiz açısından önemli fırsatlar oluşturacağına inanıyoruz" görüşünü dile getirdi.

McCormick'in baharat, çeşnilik ürünler ve aromaların üretimi, pazarlaması ve dağıtımında, hem perakende hem de gıda endüstrisi ve hazır yemek şirketlerine satışı konularında "dünya lideri" olduğu belirtildi. 1996'dan bu yana Kütaş Ltd ile yüzde 50 ortaklığı bulunan McCormick'in, söz konusu ortaklık kapsamında gıda endüstrisi ve yemek servisleri için çeşitli çeşnilik ürünler ürettiği hatırlatıldı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap