14 °C

Yıldız'dan taksicileri sevindirecek çıkış

Enerji Bakanı Yıldız, "Gelin pazartesi gününden itibaren dizelde yüzde 5, LPG'de yüzde 7 civarında indirim yaptığımızı taksicilere açıklayalım" dedi.

Yıldız'dan taksicileri sevindirecek çıkış

İSTANBUL  - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Ben bütün bu zincirin içinde bulunan aile üyelerine seslenmek istiyorum, gelin pazartesi gününden itibaren dizelde minimum yüzde 5, LPG'de yüzde 7 civarında indirim yaptığımızı taksicilere açıklayalım. Bu, direkt müşterilere yansıyan bir şey" dedi.

"Türkiye Akaryakıt ve LPG Piyasaları" konferansında Yıldız, siyasi istikrarın önemine değinerek, hiçbir iktisadi kuruluşun büyüklüğünün mutlak değer olarak o ülkenin bütünlüğünün, siyasi istikrarının üzerinde olmadığını söyledi.

Serbest piyasada özellikle 2005 yılından sonra daha rekabetçi ve daha iyi hizmet veren bir yapının söz konusu olduğunu ifade eden Yıldız, serbest piyasada 21 olan dağıtım şirketi sayısının 8-10 yılda 56'ya yükseldiğini, bunların her birinin rekabetçi ortamı destekleyen, ama birbirini yıpratmadan destekleyen bir yapı içinde olması gerektiğini vurguladı.

Bunların kesintisiz hizmetle beraber, mutlaka makul bir kar içinde yapılabiliyor olmasının gerekliliğine dikkati çeken Yıldız, şöyle devam etti:

"İstanbul Büyükşehirin arayışı, aslında bu karın tartışılıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bugün bu piyasanın yaklaşık yüzde 60'lık kısmı indirimli ürün almaktadır, özel indirimler almaktadır. Yüzde 8'ler, hatta yüzde 14'lere kadar varan indirimler vardır. Bu indirimleri yapanlar, bu salonun dışındaki kişiler değildir.

Eğri oturup, doğru konuşacağız arkadaşlar. Ben buradan bütün bu zincirin içinde bulunan aile üyelerine seslenmek istiyorum; gelin pazartesi gününden itibaren fiili olarak ortaya koyduğumuz ama resmi olarak açıklamadığımız yine rekabetçi ulusal tarife üzerinden, İstanbul'da 18 bin tane taksici var, gelin dizelde minimum yüzde 5 civarında, LPG'de yüzde 7 civarında indirim yaptığımızı taksicilere açıklayalım.

Bu, direkt müşterilere yansıyan bir şey. Ben biliyorum ki aslında bu indirimin çoğu yapılıyor. Niye açıklamıyoruz arkadaşlar? Açıklayalım bunu... Bunu yapalım. Ben bunun pazartesiden itibaren uygulanacağı kanaatindeyim. Pazartesiden itibaren minimum bütün bayilerimiz yüzde 5 civarında indirim yapacak. Bu, yaklaşık 16-18 kuruşa denk gelir."

'10 numara yağ'a çözüm

10 numara yağ ile ilgili yapılan eleştirileri haklı bulduğunu vurgulayan Yıldız, Maliye Bakanı ile konuyu konuştuklarını belirtti. İki türlü yol bulunduğunu kaydeden Yıldız, "Mahsup sistemiyle bunların ÖTV miktarının artırıp belli bir kapasite raporuyla veya sanayici olduğunu belgeleyenlerin ondan istisna olarak bir iade alması veya bununla alakalı denetimlerin sadece EPDK'da değil, belki PİGEM ile beraber güçlerinin birleştirilmesi. Bunu da çok kısa zamanda mutlaka Maliye Bakanı ile çözmek durumundayız. Çünkü 10 numaralı yağ ile ilgili eleştirilerde haksız yön görmedim. Kamu da burada üzerine düşeni yapmak zorunda" ifadesini kullandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.