10 °C

Yırtık ayakkabılarıyla siyasete başladılar

CHP Genel BaşkanıKılıçdaroğlu hükümete bu kez Osmaniye'den seslendi.

Yırtık ayakkabılarıyla siyasete başladılar

OSMANİYE  - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'a  "İşçi olarak geliyorsun, yırtık ayakkabıyla siyasete başlıyorsun, şimdi nasıl oldu da sen dünyanın en zengin başbakanlarından birisi oldun" diye seslendi.

Kılıçdaroğlu, Osmaniye'deki Devlet Bahçeli Meydanı'nda düzenlenen mitingde, siyasetçilerin hep birbirlerine saygı duymak zorunda olduğunu belirterek, "Hepimiz birbirimizi saygı ile bakmak zorundayız, ama saygıyı hak edenlere göstermek lazım" diye konuştu.

Kendisinden sonra aynı yerde bir başka miting daha yapılacağını belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Ama ulusal medyaya yansıdığı kadarıyla Devlet Bahçeli unvanını kullanmadan eğer afiş yapıyorsanız doğru yapmıyorsunuz demektir. Her şeye saygı göstereceğiz. Buradaki bulvarın adını Osmaniyeliler verdiler, onu değiştirmeye kimsenin hakkı da yoktur, yetkisi de yoktur. Bir bulvarın adına saygınız yoksa millete nasıl saygılı olacaksınız.

Bu meydanda verdiği sözü tutmadı

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın, Osmaniye'ye daha önce defalarca geldiğini, sözler verdiğini anımsatarak, "Size dedi ki: Yer fıstığında destekleme alımları yapacağım, yer fıstığını tarım ürünü alarak destekleme kapsamına alacağım'. 9 yıl geçti destekleme kapsamına aldı mı? Peki sözünü tutmayan adama ne yapılır? Günah bende değil, benden hatırlatması. Bu meydanda söz verdi, bu meydanda verdiği sözü tutmuyor. Osmaniyelilere gelip hangi yüzle 'bana oy vereceksiniz' diye miting yapacak, merak ediyorum ben" dedi.

Dünyalığını hangi parayla yaptın?

Başbakan Erdoğan'nın daha önce sigortalı işçi olduğunu söylediğini anımsatan  Kılıçdaroğlu, "Kim almış işe? Nurettin Sözen almış. O dönemin CHP İstanbul Belediye Başkanı almış, hiç itirazım yok. İşçi olarak geliyorsun, yırtık ayakkabıyla siyasete başlıyorsun, şimdi nasıl oldu da sen dünyanın en zengin başbakanlarından birisi oldun. Peki diyelim ki olur ya baba zengindir, dede zengindir, biraz miras vardır. Mirasa bakıyoruz; o da yok. O dünyalığını hangi parayla yaptın?" dedi.

Hortumcular kalkınıyor

Sadece Osmaniye'de değil, bütün Türkiye'de işsizlik olduğunu bildiren Kılıçdaroğlu, "9 yıllık iktidarlarlar, çözüm buldular mı? İşsizliği yüzde 9 ile aldılar, Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük krizi yaşandı, onlarca banka battı, yüzde 9. Şimdi yüzde 12-13 oldu. Gerçek işsizlik oranı da yüzde 20-25 civarında. Peki nasıl oluyor da ekonomi büyüyor, hızlı kalkınıyoruz? Bu işsizlik niye azalmıyor?" diye konuştu.

Hükümetin izlediği ekonomi politikasında sıcak paraya teslim olduklarını, fabrikaların bacalarının tütmediğini, çiftçinin alın terinin karşılığının alınmadığını, esnafın siftah etmediğini, emeklinin yeteri kadar aylık almadığını anlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Ama birileri kalkınıyor. Kim o birileri? Hortumcular ve hortumcuların arkasını, sırtını sıvazlayan iktidar. Tüm AKP'lilerin geneline bakın; hangisinin çocuğu işsiz? Hepsinin durumu çok iyi. Peki garibanın günahı ne? Hep beraber mücadele edeceğiz, hep beraber bu ülkeyi aydınlığa çıkaracağız. Osmaniye'de sadece işsizlik yok, Osmaniye'de haksızlıklara karşı direniyor, Osmaniye 13 Haziran'da yeni bir tarih yazacak."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap