16 °C

Yönetmelik öncesi esnafa rehberlik edilmeli

TESK Başkanı Palandöken, 7 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan tütün ve alkol ürünleriyle ilgili yönetmelik öncesi esnafa yol gösterilmesini istedi.

Yönetmelik öncesi esnafa rehberlik edilmeli

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tütün ve alkollü ürünlerle ilgili yönetmeliğin uygulama öncesinde uygulayıcıların esnafa yol göstermesi ve rehberlik etmeleri gerektiğini belirtti.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada,  Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunun (TAPDK) hazırladığı Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 7 Temmuz'da uygulanmaya başlayacağını hatırlattı.

Yönetmelikle son derece yüksek para cezalarının öngörüldüğünü belirten Palandöken, esnafın zor durumuna düşmemesi için kolluk kuvvetlerinin yol gösterici olması gerektiğini kaydetti.

Yönetmeliğin uygulanmasına çok az bir süre kalmasına rağmen, esnafın zihnindeki soruların giderilmediğini savunan Palandöken, şöyle devam etti:

"7 Temmuz sonrasında esnafın kendi sermayesinden bile daha yüksek cezalarla karşı karşıya kalmasından endişe ediyoruz. Yönetmeliği uygulayacak kolluk kuvvetlerine büyük sorumluluk düşüyor. Her ne kadar yönetmelik yükümlülüklerinin yerine getirmesi için gerekli hazırlıklar yapılıyor olsa da esnaf için yumuşak bir geçiş sağlanmalıdır. Uygulayıcılar, esnafa yol göstermeli, yapıcı tutum sergileyerek yönetmeliğe uyum sağlayabilmeleri için rehberlik etmelidir. Esnafın yönetmeliğe uyabilmesi için akla gelen ilk yöntem ceza olmamalıdır. Yönetmelik, ilk denetimlerde ceza kesilmede 15 günlük bir uyarı süresini öngörüyor."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap