20 °C

YSK'dan SEÇSİS açıklaması

Referandum öncesi SEÇSİS'e yönelik eleştirilere yanıt veren YSK Başkanı Güven, sistemin oldukça güvenilir olduğunu, siyasi partilerden sisteme yönelik herhangi bir eleştiri gelmediğini söyledi.

YSK'dan SEÇSİS açıklaması

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 16 Nisan'da yapılacak referandumlar öncesi seçim güvenliğine dair açıklamalarda bulundu.

Kısa adı "SEÇSİS" olan Seçim Bilişim Sistemi'nin güvenliği konusunda çıkan söylentilere değinen Güven, "Son günlerde SEÇSİS üzerinden bazı kişilerin seçim güvenliğine ilişkin sözler söylediklerini duyuyoruz. Mecliste grubu bulunan ve bizim kurumumuzda da temsilci bulunduran 4 siyasi partinin bilişim sistemleri var. Ak Parti, CHP, MHP ve HDP'nin güçlü bir sistemi var. Bilişim ekipleri güçlü. Bir şeyi insanlar ne kadar çok bilirlerse, gizem ne kadar az olursa, ona hücum da o kadar az olur." diye konuştu.

Seçim günü sandık başlarında siyasi parti temsilcileri bulunduğunu hatırlatan Güven, "Kurulan sandıkta çıkan oyları sayıp, değerlendirip, halkın tabiriyle çetele tutan ve tutanağa geçiren kişiler. Yani seçimi onlar yapıyor. Peki seçimdeki bu sonuçları biz ne yapıyoruz? Bu sonuçları seçimin yapıldığı sandığın bulunduğu yerin kapısına astığımız gibi tarayıcıdan tarayıp, sistemleri bizden almaya elverişli kaç siyasi parti varsa bilişim sistemlerine de olduğu gibi anında aktarıyoruz.

Mesela YSK'ya Isparta'nın Gelendost İlçesi'ndeki herhangi bir sandık sonucu nasıl geliyorsa, partilere de aynı zamanda öyle geliyor. Bütün köylerin sandıkları geliyor ilçede birleşiyor. İlçe de il birleştirmesi de taranıyor. Isparta'nın herhangi bir köyündeki sandığın Türkiye geneline yansımasını da sistem üzerinden çok net bir şekilde görebiliyorsunuz." dedi.

Sonuçları sadece partilerin değil, vatandaşın da internet sitesinden takip edebildiğini ifade eden YSK Başkanı Güven, "SEÇSİS sayesinde siyasi partiler bizden bilgi alışverişi yapabiliyor ve kontrol edebiliyor. Sisteme karşı, bu sistemi bilen siyasi partilerden bize hiçbir itiraz gelmiyor. Otomatik olarak bağlanıyorlar ve bizden her türlü bilgi, belge çekme imkanları oluyor. 81 ilde 970 ilçemiz kendi içinde bir bağ oluşturuyor. İnternet ortamından da ayrı bir hat oluşturuyoruz. Dolayısıyla dışarıdan buna sızmak mümkün değil. Çok güvenli bir sistem." şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap