30 °C

Yüksek kur yurtdışı eğitimde rotayı değiştirdi

Son dönemde Türk lirasının dolar, euro ve sterlin karşısında değer kaybetmesi yurtdışında okumak isteyen öğrencileri Polonya, Macaristan, Estonya, Litvanya ve Rusya gibi Doğu Avrupa ve Baltık Ülkeleri ile Çin, Güney Kore gibi Asya ülkelerine yönlendiriyor

Yüksek kur yurtdışı eğitimde rotayı değiştirdi

Türkiye Uluslararası Eğitim Fuarları (IEFT) Genel Koordinatörü Deniz Akar, döviz kurundaki artışla yurtdışında eğitim trendinin değiştiğini belirterek, öğrenci ve ailelerin Doğu Avrupa, Baltık ve Asya ülkelerini tercih etmeye başladığını söyledi. 

Akar, döviz kurundaki yükselişin, yurtdışında eğitim planları yapan ailelerin tercihlerini etkilediğini belirterek, yurtdışında "eğitimin DNA"sının değiştiğini söyledi. 

Türk lirasının yılbaşından bu yana dolar, euro ve sterlin karşısında ciddi değer kaybettiğine dikkati çeken Akar, "Yurtdışında okumak isteyen öğrenciler ve aileleri geleneksel ülkeler ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya'nın dışında, alternatif ülke pazarları Polonya, Macaristan, Estonya, Litvanya ve Rusya gibi Doğu Avrupa ve Baltık ülkeleri ile Çin ve Güney Kore gibi Asya ülkelerine yöneliyor" diye konuştu. 

Akar, dünyadaki en iyi ilk beş yüz üniversite arasında Macaristan, Polonya, Rusya, Çin ve Güney Kore'den birçok üniversite olduğunu kaydederek, "Uluslararası öğrenci pazarından daha çok pay almak isteyen birçok ülke, rekabetçi fiyatları ile ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya gibi ülkelerin yerini almaya çalışıyor" ifadelerini kullandı. 

"Yılda 1,5 milyar dolar harcanıyor" 

Akar, Türkiye'nin yurtdışına en fazla öğrenci gönderen ülkeler sıralamasında ilk 5'te yer aldığını vurgulayarak, her yıl 90 bine yakın öğrencinin yurtdışına eğitime gittiğini, bunun 35 bininin dil eğitimine giden öğrencilerden oluştuğunu söyledi. 

Yurtdışında öğrenim gören bir öğrencinin yıllık masrafının 20 bin dolar seviyesinde olduğunu belirten Akar, "Üniversite için 30 bin öğrenci olduğu göz önüne alındığında, yurtdışında üniversite eğitimi için yaklaşık 600 milyon dolar harcama yapılıyor. Kalan 70 bin öğrencinin de yıllık ortalama harcaması 10 bin doların üzerinde. Kısacası Türk öğrenciler, yurtdışında eğitime yılda yaklaşık 1,5 milyar dolar harcıyor" değerlendirmesinde bulundu.  

Akar, yurtdışında okuyan öğrenci sayısının, 2020 yılında 8 milyona çıkmasının öngörüldüğünü kaydederek, Türkiye'nin çalışmalarını bu alanda yoğunlaştırması gerektiğine işaret etti.  

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap