10 °C

Yumrukçu saldırgan tahliye oldu

Kayseri'de mahkeme, Bakan Yıldız'a yumruklu saldırıda bulunan Şahin Şimşek'in tahliyesine karar verdi.

Yumrukçu saldırgan tahliye oldu

KAYSERİ - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a şehit cenazesi sırasında yumruklu saldırıda bulunan tutuklu sanık Şahin Şimşek hakkında tahliye kararı verildi.

Kayseri 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına müşteki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın avukatları Mehmet Savruk, Hamdi Öksüzkaya, Aynur Küçük ve Ali Aydın ile tutuklu sanık Şahin Şimşek katıldı.

Şahin Şimşek savunmasında, olay günü öğrencilerinin şehit cenazesine gittiklerini, kendisinin de şehitliğe sonradan geldiğini belirterek, "Yaptığım için çok pişmanım. Özür diliyorum. Bu olay bana yakışmadı. Psikolojik tedavi görüyorum. Olay anıda çok duygusaldım. Şehit Yüzbaşı Levent Çetinkaya'yı önceden tanıyorum. Şehidin anne ve babasının ağlaması, çevredekilerin tepki göstermeleri beni çok etkiledi" dedi.

Şehitliğin görev yaptığı okula 20 metre uzaklıkta olduğunu ifade eden Şimşek, bu sırada ağlamaya başladı. Hakimin izin vermesiyle Şimşek, savunmasına oturarak devam etti.

Rahatsızlığı sebebiyle her gün "1 miligram ilaç aldığını" belirten Şahin, "Olay günü ilaç almamıştım. Çok duygulandım ve çevreden etkilenip bu olayı yaptım. Çok pişmanım. Özür diliyorum" diye konuştu.

Şahin Şimşek'in AvuKatı Sümer Erol da, müvekkilinin örgütsel bir ilişkisinin bulunmadığını, psikolojik rahatsızlığı nedeniyle bu eylemi yaptığını ileri sürerek, "Şehit cenazeleri hepimizi üzüyor. Müvekkilim de bu duygularla hiçbirimizin tasvip etmediği bu eylemi gerçekleştirmiştir. Ailesi mağdurdur. Devlet memurudur. Adresi bellidir. Deliller toplanmıştır" dedi. Erol, müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Müşteki avukatlarından Mehmet Savruk ise sanığın kişisel nedenlerle bu saldırıyı gerçekleştirmediğini, Bakan Taner Yıldız'ın da "bakan" olduğu için cenaze törenine katıldığını dile getirerek, sanığın cezalandırılması istedi.

Avukat Hamdi Öksüzkaya da, sanığın örgüt bağlantısının olabileceğini belirterek, hazırlanan iddianamenin değiştirilmesini talep etti.

Mahkeme, tutuklu sanık Şahin Şimşek'in adres ve işinin sabit olması, delillerin toplanması ve 3 ay kadar cezaevinde yatmasını göz önünde tutarak tahliye edilmesine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın talimatla alınacak ifadesinin mahkeme dosyasına getirilmesine karar verdi.

Kayseri Merkez Endüstri Meslek lisesi'nde beden eğitimi öğretmeni olan Şahin Şimşek, 19 Nisan 2010 tarihinde Şehit Yüzbaşı Levent Çetinkaya için Kartal Şehitliği'nde düzenlenen cenaze töreninde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner yıldız'a yumruklu saldırıda bulunmuş, daha sonra yakalanarak gözaltına alınıp çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Sanık Şahin Şimşek hakkında Kayseri 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde "Kamu Görevlisine Karşı Kemik Kırığı Oluşturacak Şekilde Yaralama" suçundan 2 ile 6 yıl arasında hapis istemiyle kamu davası açılmıştı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.