“Yüzde 1.6’lık büyüme başarıdır”

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, “Siyasi ve ekonomik manipülasyonlara, dövizdeki dalgalanmalara, fiyat artışlarına rağmen süreç iyi yönetilmiştir. Büyüme rakamının yüzde 1.6 oranında olması tüm olumsuzluklara rağmen başarı olarak değerlendirilmelidir” dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA (DÜNYA) - Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, TÜİK tarafından açıklanan 3. Çeyrek büyüme oranlarını değerlendirdi.

Matlı, “Yılın 3. Çeyreği ile örtüşen, bu dönemdeki güven kaybına yönelik yurtdışı kaynaklı siyasi ve ekonomik manipülasyonlara, dövizdeki dalgalanmalara, fiyat artışlarına rağmen süreç iyi yönetilmiştir. Büyüme rakamının yüzde 1.6 oranında olması tüm olumsuzluklara rağmen başarı olarak değerlendirilmelidir” diye konuştu.

Kamu kesimi harcamalarındaki yüzde 7.5’lik artışın da büyümede etkisi olduğuna işaret eden Matlı, mevsim etkisi ile yüzde 2’ye yaklaşan tarım kesimi büyümesinin de 3. çeyrek büyümesinin pozitif çıkmasına katkı sağladığına dikkat çekti.

Özer Matlı, “3. çeyrek verisinin son iki yılın en düşük büyüme oranı olduğunu göz önünde bulundurursak, bazı tedbirleri almak kaydıyla bundan sonra dönemin daha iyi geleceğini öngörebiliriz. Önümüzdeki dönem için alınan tedbirlere devam edilmeli bilhassa 3. çeyrekte finans sektöründe gözlenen yüzde 21’lik daralma giderilmelidir” değerlendirmesini yaptı.

Bu konularda ilginizi çekebilir