7 °C

Zararlar karşılanacak

Bakanlar Kurulu toplantısında orman yangınlarından doğan zararlar gündem maddesiydi

Zararlar karşılanacak

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu meydana gelen yangınlar dolayısıyla yarın Antalya'ya gidicek.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde orman yangınları olduğunu anımsatarak, bunların bir kısmının ihmalden ve dikkatsizlikten, bir kısmının da küresel ısınmanın beraberinde getirdiği sıkıntılardan kaynaklandığını söyledi.

Bakanlar Kurulu'nda Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun yangınlarla ilgili bilgi verdiğini belirten Çiçek, ''Bunlar bir daha olmasın diye alınması gereken ilave tedbirler nelerdir, bunların bir değerlendirilmesi yapıldı'' dedi. Çiçek, yangınlar vesilesiyle zarar gören vatandaşların zararlarının karşılanması ile ilgili olarak valilik emrine yeterli ödeneğin gönderildiğini, ihtiyaç olması durumunda tekrar gönderim yapılabileceğini ifade etti. Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu ile yarın Antalya'ya gideceğini bildirdi.

TTK yasası ilk fırsatta çıkartılacak

Çiçek, Bakanlar Kurulunun ilk bölümünde yasama çalışmalarını değerlendirdiklerini belirterek, hükümet olarak tüm milletvekillerine, siyasi partilerin genel başkan ve grup başkanvekillerine, grup yöneticilerine teşekkür ettiklerini söyledi. Çıkarılması gereken başlıca yasalar olduğunu, bunların başında Türk Ticaret Kanunu geldiğini belirten Çiçek, bu yasanın yetişmediğini kaydetti. Bu yasanın hem Avrupa Birliği (AB) açısından müzakerelerin bir anlamda ön şartı hem de Türkiye'nin yapısal değişikliğine temel teşkil edecek bir düzenleme olduğunu ifade eden Çiçek, bu yasayı ilk fırsatta çıkarmayı düşündüklerini bildirdi. Toplantıda asayiş konusu da ele aldıklarını belirten Çiçek, Güneydoğu'da güvenlik güçlerinin terörle mücadele yürüttüğünü hem de Güngören'de herkesi üzen bir terör eyleminin meydana geldiğini anımsatarak, hayatını kaybeden vatandaşlara, güvenlik güçlerine Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın İstanbul'daki olayla ilgili Bakanlar Kuruluna bilgi verdiğini söyleyen Çiçek, ''Burada da maddi kayıpları olanlara, kayıplarının karşılanması noktasında bir kararımız var. Valilikler gerekli tespitleri yaptıktan sonra bu ödemeleri yapabilecektir'' dedi. Çiçek, şunları kaydetti:

''Bir başka konu, Ramazan ayının yaklaşmış olması sebebiyle maalesef aşırı kar hırsı içerisinde hareket eden ve piyasada spekülatif hareketlere sebebiyet veren bir kısım insanlar var. Bu konu üzerinde durduk. Başta Maliye Bakanlığı olmak üzere konu ile ilgili bakanlar bu konunun üzerine hassasiyetle gideceklerdir. Kimsenin, vatandaşın ekmeğiyle oynamaması, normal karın ötesine geçen bir çabanın içinde olmaması gerekir. Dolayısıyla Maliye Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıklar konuyla ilgilenecekler ve gereği neyse yapılacaktır.''

Çiçek, Bakanlar Kurulunun bundan sonra iki haftada bir toplanacağını bildirerek, diğer toplantıda bakanlıkların yaz çalışmalarıyla ilgili konuların değerlendirileceğini ifade etti.

"Erken açılma olasılığı yok"

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, TBMM'nin erken açılma olasılığının sorulması üzerine Çiçek, TBMM'nin yeni tatile girdiğini anımsattı. Çiçek, "Yeni kapanmışken 'şu gün Meclis'i toplantıya çağıracağız' demek çok gerçekçi olmaz. Zaten meclis 1 Ekimde açılacak. Şunun şurasında çok fazla zaman kalmadı ama ihtiyaç hasıl olursa bunun gereği her zaman geçmişte de yapıldı, bugün de yapılabilir ama bugün böyle bir karar almadık. Dolayısıyla Anayasa ve İç Tüzük gereği Meclis 1 Ekimde açılmış olacaktır" dedi. 

Güngören'deki terör eyleminin PKK tarafından yapılmadığına ilişkin dış basında çıkan bazı haberlerin anımsatılması üzerine de Çiçek, "Bildiğiniz gibi olayın faillerinin yakalanmasının ardından İçişleri Bakanı arkadaşımız İstanbul'da bir açıklama yaptı. Dolayısıyla bizim için geçerli olan açıklama budur, onun dışındaki açıklamalar bizim dışımızdadır" dedi. Kur'an kurslarıyla ilgili daha sıkı bir denetimin söz konusu olup olmadığı sorusunu yanıtlarken de Çiçek, Konya'da bir Kur'an kursunda meydana gelen olayın üzücü olduğunu dile getirdi. Bununla ilgili iki yönlü soruşturmanın sürdüğünü anlattı.

AKP hakkındaki kapatma davasının sonuçlandığını anımsatan bir gazetecinin, türban ve katsayı ile ilgili sorusuna Çiçek, "Kararın gerekçesi yayınlanmadı biliyorsunuz. Gerekçe yayımlanmadan bu kararın çerçevesini tayin etmek mümkün değil. Özellikle Anayasa Mahkemesi kararı değerlendirilecekse gerekçeyi muhakkak görmek lazım. Aksi halde karanlıkta göz kırpmış oluruz. O nedenle de gerekçeli kararın eylülde açıklanabileceği ifade edildi. Bu dava ile ilgili verilmiş karar, Türkiye'deki hem yasama faaliyetleri hem de idari eylem ve işlemler açısından önem arz ediyor. O kararı görmek lazım ki neyi düzenleyeceksek sorduğunuz özel iki konuyla ilgili değil, başkaca konular açısından daha önce de ifade etmeye çalıştım, Türkiye'de demokrasinin yarı çapı açısından bu karar önem arz ediyor" dedi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap