16 °C

Zeybekci'den Fitch açıklaması

Ekonomi Bakanı Zeybekci, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in açıklamasına ilişkin, "Zaten Türkiye'nin gerçekleri, Türkiye'nin kredi derecelendirmesinin bunun çok daha üzerinde olması gerektiğini gösterir" dedi.

Zeybekci'den Fitch açıklaması

DENİZLİ - Denizli Valiliğinin Delikliçınar Meydanı'nda düzenlediği törende vatandaşlarla bayramlaşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gazetecilerin, Fitch'in "Türkiye'ye yatırım yapılabilir" açıklamasıyla ilgili sorusunu yanıtladı. Zeybekci, Türkiye ile aynı puanda ve aynı derecede olan 11 ülkeyi değerlendirdiklerini, Türkiye'nin bu ülkelerden ayrıldığını ve çok daha farklı bir noktaya geldiğini belirtti. Türkiye'nin sağlam bir şekilde ve emin adımlarla yoluna devam edeceğini anlatan Zeybekci, şunları ifade etti: "Zaten Türkiye'nin gerçekleri, Türkiye'nin kredi derecelendirmesinin bunun çok daha üzerinde olması gerektiğini gösterir. Bizim için yapılan eksi veya artı yorumlar, uluslararası piyasalarda bir anlam ifade ediyor ama biz yolumuza bakacağız. Ülkemizi daha çok kalkındırmaya, daha çok yatırıma, ihracata yönlendireceğiz. Tabii ki enflasyonla mücadele için üretimi ve mal arzını artırarak yolumuza devam edeceğiz. Türkiyemizin hak etmediği bir noktada olduğunu hep düşünüyoruz, inşallah daha iyi olacak.

“Enflasyonla kalıcı bir şekilde mücadeleye devam”

Enflasyonda daha önde olan bir Türkiye için sürdürebilir bir şekilde devamlı olarak büyümesi, sürdürebilir olarak ihracatın büyümeye pozitif yönde katkı vermeye devam etmesi ve Türkiye'nin istihdamını artırmasının bizim için son derece önemli. Enflasyonla mücadelede, üretimi artırarak, enflasyonla kalıcı bir şekilde mücadeleye devam edeceğiz. Rakamlar hep sevindirici. Enflasyon rakamları, istihdamın artışı, büyümemiz ve tabii ki kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye yaklaşımları da olumlu işaretler veriyor."

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap